Mannen - vinnare eller förlorare?

Etnolog: Tappad virilitet tas med ro

Publicerad 2011-06-28 11:06

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den åldrande mannen är egentligen inte särskilt utforskad, säger Finnur Magnusson, etnolog och äldreforskare på Malmö hög­skola. Äldreforskning tenderar att handla om kvinnor, som av naturliga skäl är en större grupp.

De senaste tjugo åren har synen på åldrandet förändrats. Dagens äldre är vitalare, friskare och tar plats i offentligheten.

– Forskningen generellt visar att gränsen mellan gammal och ung är flytande i dag. Bilden av äldre är inte så mallad som förr, man åldras individuellt.

Åren efter pensionen upplever många män som jobbiga, men efter den inledande pensionssvackan händer det något med männen.

– Många män uppger att de upplever en ny sorts frihet tillsammans med barnbarn, säger Finnur Magnusson.

Hur upplever männen sina förlorade förmågor?

– Förlorad virilitet tycks inte vara ett generellt problem för åldrande män. Minskad fysisk styrka kan innebära en viss prestige­förlust för en del, liksom att inte längre kunna köra bil.

– En vanlig inställning bland äldre män är att ”livet går vidare även om kroppen åldras”, säger han.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Insidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 27 8 tweets 19 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan