Eva är 60+ singel efter två äktenskap och flera långa förhållanden. Hon har ett i högsta grad levande sexliv, skriver hon till Insidan. Och hon träffar männen på en ”sexsajt” där många intressanta människor söker en partner – fler väletablerade och seriösa personer än på andra kontaktsajter, enligt Evas erfarenhet.
”Självklart finns där också stollar. Dem är det dock väldigt enkelt att med ett enda knapptryck blockera för vidare kontakt. Mycket enklare faktiskt än att ’klicka bort’ oönskad uppvaktning på lokal.”
Det mest slående är att så många yngre män – ofta betydligt yngre än hon – söker kontakt, skriver Eva. ”Jag har tvingats revidera min föreställning om att män, när de skilt sig, söker en yngre kvinna. Jag upplever det helt motsatta. Hos många män finns uppenbarligen en enorm längtan att bara få vara sig själva, något de säger sig kunna med en äldre kvinna.”
Evas senaste särboförhållande varade i fyra år. Mannen var tio år yngre, och var Evas första dejt på sexsajten. Hon brukar säga nej till män som är mer än 15 år yngre, men hennes nuvarande älskare, 40 år, är ett undantag:
”En intellektuell idrottsman som tog sig förbi min 15-årsspärr genom sina intressanta tankar och sin nyfikenhet på livet. Vi talade med varandra per mejl i närmare ett år innan vi bestämde att ses. Sen dess är vi varandras älskare – dock med vissa praktiska hinder eftersom han är gift. Jag har ingen som helst önskan att han ska lämna sin familj. Tvärtom. Tycker om att höra hur han tar ansvar för sin familj och hur han månar om sina barn. Det gör oss båda fria att ge varandra det allra bästa, utan att krav och förväntningar förstör relationen.”