Prestationsprinsessor och glidarkillar

Högt pris både för slappa killar och duktiga tjejer

Uppdaterad 2010-03-15 09:31. Publicerad 2010-03-09 11:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tjejerna stormar in på elitgymnasier och attraktiva utbildningar. Men framgången har ett pris. Allt fler tjejer mår dåligt av för höga krav. Många killar däremot väljer att surfa sig genom skolan och hoppas att allt löser sig. Nu riskerar de att bli förlorare.

På de mest populära gymnasieskolorna i Stockholm är i dag åtta av tio elever tjejer. Och nyligen visade statistiska centralbyrån, SCB, att unga kvinnor snart kommer att dominera den högre utbildningen.

Framgångarna har dock ett pris. Tonårstjejer mår betydligt sämre än killar i samma ålder. Det har en rad undersökningar visat. Tjejerna har ont i huvudet och magen. De känner sig pressade av alla krav, de har blivit ”prestationsprinsessor”.

Tidigare har många tonårspojkar klarat sig ganska bra i skolan och arbetslivet utan att ”tokplugga” och stressa livet ur sig. Men strategin är inte längre lika framgångsrik. Pojkar som ”glidit” igenom skolan upptäcker plötsligt att de inte kommer in på drömutbildningen och inte heller får något arbete.

Mats Björnsson, ämnesråd på utbildningsdepartementet, har varnat för att pojkarna är på väg att hamna efter i skolan, medan flickorna dominerar bland dem som får höga betyg. Kunskaps­glappet fortsätter att växa. Enligt Mats Björnsson är pojkar fortfarande präglade av en manskultur som hyllar tuffhet, aggressivitet och att vara ”cool”. I många skolor finns en stark ”antipluggkultur” bland pojkar.

– Vi måste rikta blicken mot duktiga tjejer som pressar sig så hårt i skolan att de mår dåligt. Men vi måste även uppmärksamma pojkarnas situation, säger barnläkaren Lars H Gustafsson.

Utanför storstäderna har unga kvinnor länge sett högre studier som en väg att få ett bra jobb och att komma bort från småstaden. Det kan vara en förklaring till att de får högre betyg än killar i grundskolan och i gymnasiet. De unga männen har oftare valt att stanna kvar.

Nu verkar det som denna skillnad mellan könen också har spridit sig till storstäderna. Även medelklassens pojkar har svårare att göra sig gällande, vilket syns i ökade beygsskillnader mellan tjejer och killar.

Ungdomsforskaren och professorn Mats Trondman vid Växjö universitet påpekar att man tidigare kunde ta det lugnt i gymnasiet och ändå få ett arbete eller läsa vidare på högskolan. I dag börjar hårdpluggandet redan i nian eller ännu ­tidigare.

– Och den som inte hänger med från början riskerar att bli en förlorare, säger Mats Trondman.

I några artiklar skriver Insidan om ”prestationsprinsessorna” och ”glidarkillarna”. Först ut är Lotta, som vill ha högsta betyg i gymnasiet.

Läs mer: Lotta, 19: ”Visst, jag har jättehöga krav på mig själv”

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Insidan

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP

Aktivisten Chens bror har försvunnit

Chen Guangcheng flydde sin husarrest. Nu har brodern inte hörts av sedan han gav sig av från sin hemby för två dagar sedan. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmé: Sätt in flygräder

Vill rikta dem mot syriska regimen. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Foto: Jacques Wallner

Kul att vara en farlig miljöbuse

Det är riktigt kul att vara miljöbuse i en Camaro med en stor och törstig V8-motor. Fast det började trist.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan