Humor kan hjälpa tandvårdsrädda

Publicerad 2012-02-03 09:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hälften av alla svenskar är rädda för att gå till tandläkaren. Ändå gör vi det, även många av de cirka fem procent som lider av grav tandvårdsrädsla. Men vilka strategier använder vi för att klara av besöket? Det har forskare vid Sahlgrenska akademin på Göteborgs universitet kartlagt.

Strategierna är fem: Självdistraktion (”Räknar siffror, gnolar på en melodi eller löser tankeproblem tyst för mig själv”). Egna utfästelser för att stå ut (”Intalar mig att vara stark nog att hålla ut trots rädslan”). Distansering (”Tänker att det som känns smärtsamt känns som något annat, till exempel domning”). Bön (”Ber en bön om att det snart ska vara över”). Optimism (”Försöker tänka framåt i tiden, hur det kommer att kännas när det är över”).

De som använder optimistiskt tänkande klarar tandbehandlingar bättre och går mer regelbundet till tandläkaren än de som ägnar sig åt bön, förtvivlan och katastroftänkande, konstaterar forskarna.

I intervjuerna nämner tandvårdsrädda också humor som viktigt. Med humor kan spärrar brytas, stress reduceras och en trevlig atmosfär skapas. Humor får också patient och tandläkare att mötas mer jämställt.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Insidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 27 8 tweets 19 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan