När Karin var några år över femtio trodde hon att sexlivet var definitivt slut för hennes del.
– Jag hade levt utan sex i många år. Min kropp är märkt av fyra graviditeter, den kändes förbrukad. Jag var lite överviktig och jag kände att jag aldrig skulle våga visa mig naken för någon ny man, även om jag skulle hitta en. Jag sörjde, det kändes som om jag missat så mycket, och nu var det för sent, säger Karin.
Men så var det inte. Karin var 55 när hon mötte Bengt, en nästan tjugofem år äldre arbetskamrat från förr.
– Han dök upp på en firmafest som vi hade. Jag hade inte sett honom på åratal, vi hade aldrig jobbat nära varandra men jag mindes att han hade varit ganska flirtig när vi stötte ihop på jobbet.
När Karin hälsade på Bengt på festen lade han handen på hennes arm.
– Jag kände hur värmen bara strömmade från hans hand. Det är något särskilt med hans händer.
När Bengt lämnade festen strök han Karin, som satt vid bordet, över axlarna.
– Då var det som om hela jag blev varm. Men jag hade ingen tanke på att det skulle ”bli något”. Han var ju en gammal man, tyckte jag.
Karin är gift sedan 20-årsåldern. Men hon och hennes man har egentligen aldrig haft det bra tillsammans sexuellt, säger hon.
– Kanske alldeles i början. Men sen funkade det inte. Vi gick till och med till en sexrådgivare ett tag, när vi var i 35-årsåldern. Hon rådde oss bland annat att sitta i badkaret tillsammans med tända ljus, och att tvåla in varandra. Vi gjorde som hon sa, men ingenting hände, säger Karin.
– Vi passar kanske helt enkelt inte ihop på det sättet. Vårt äktenskap har varit helt ”vitt” i minst femton år. Det är svårt att säga vem som har mest ansvar för det, det är båda kanske, man påverkar väl varandra och jag vet att det inte är så ovanligt att det blir så.
Efter firmafesten började Bengt att skicka sms och ringa till Karin. Han föreslog att de skulle träffas.
– Först sa jag nej. Jag förstod att han var ute efter ett förhållande, eller i alla fall sex, och det kändes helt främmande för mig, både med tanke på hans ålder och för att det är ett stort steg att vara otrogen. Men antagligen fanns där en undermedveten känsla hos mig, från den där festen, som påverkade mig. För plötsligt, en eftermiddag, ringde jag honom. Vi sågs på en bar, drack några glas vin och sen började vi kyssas.
Hela Karins kropp reagerade med längtan, säger hon. Ändå bestämde hon sig för att det inte skulle bli något mer.
– Det kändes nästan overkligt, var det verkligen jag som hade suttit och hånglat med en gammal gubbe i en bar?
Men Bengt var enveten och snart inledde de ett förhållande. Sedan två år besöker Karin Bengt, som är änkling, ungefär en gång i veckan. De äter god mat, dricker vin och har sex.
– Jag tror inte att jag kan säga att jag är kär i honom. Men jag tycker om honom, och det finns en spänning mellan oss. Och jag har fått ett stort behov av honom, det gäller inte bara sex, vi pratar mycket, han är en bra lyssnare och ger bra råd.
Karin tror själv att hon har blivit ”fixerad” vid Bengt för att hon upplevde ett slags sexuellt uppvaknande med honom.
– Han lyfte på locket till femton års längtan efter att bli åtrådd, sedd, få vara ett sexobjekt. Bara han sa något vänligt under den första tiden, började jag gråta. Jag har också upptäckt min egen kropp och sex på ett nytt sätt, när jag var ung hade jag många sexpartner men kände ofta inte särskilt mycket med dem.
Har Karin dåligt samvete inför sin man?
– Ja, ibland. Men inte så mycket som man skulle kunna tro. Jag känner att det inte är mitt fel att det har blivit så här mellan oss. Och att jag måste få unna mig det här med Bengt, säger Karin.
– Men visst är det konstigt. Jag kan titta på min jämnårige man, se hur fin han är, välbevarad och vältränad. Ändå väcker han inga sexuella känslor hos mig. Det gör däremot Bengt, slapp i huden, skallig och putmagad som han är. Ibland när jag ser Bengt tänker jag ”men herregud, vilken gammal man”. Men sen, om vi sitter och pratar intensivt, och framför allt när han tar i mig, dras jag liksom in i hans kraftfält.
Karin har fyra, nu vuxna, döttrar och under många år gick hon helt upp i dem, säger hon.
– Jag kunde längta efter sex och förälskelse ibland. Det hände att jag blev intresserad av någon annan man, och fantiserade, men jag kände också att jag inte kunde inleda något förhållande. Om jag skulle gett mig in i en hemlig relation skulle jag troligen ha blivit kär, och det skulle ha tagit för mycket kraft från barnen. En av mina döttrar har ett rörelsehinder och behövde mycket stöd.
– Engångssex var jag inte intresserad av, jag vill ha någon form av relation om jag har sex. För mig handlar det om ett ”paket” med attraktion, spänning, samvaro. Sex är inte en separat grej för mig, som jag tror att det mer är för många män.
Karin ville inte skiljas, både för barnens skull och för att hon faktiskt älskar sin man, säger hon. Och så är det fortfarande, nu när döttrarna är vuxna.
– Om jag skulle skilja mig och vara ihop med någon annan är jag rädd att barnen skulle ta avstånd från mig. Men det är inte bara det, jag tycker väldigt mycket om min man, jag har lärt mig vilka hans fel och brister är, och känner att vi behöver varandra. Men för att orka med livet behöver jag få påfyllning. Som yngre fördömde jag otrogna män, nu gör jag likadant själv.
Ibland tycker Karin att det är pinsamt att vara ute tillsammans med Bengt. Han ser gammal ut och folk undrar nog, tror hon.
– Jag undrar själv ofta vad jag håller på med. Men jag känner att jag måste passa på, ta vara på det här, innan jag blir för gammal. Jag märker redan att det inte är riktigt som förr, jag får kämpa mer för att få orgasmer och de känns inte lika starka.
Viktigast av allt är kanske att Bengt har gett Karin ett bättre självförtroende, säger hon.
– Jag har blivit vän med min kropp, det är underbart. Jag känner mig attraktiv igen. Ska jag vara ärlig så tror jag att Bengts ålder spelar in där. Jag är ung och vacker när jag är med honom. Det skulle kännas jättesvårt att vara med en man som var yngre än jag själv, jag skulle skämmas för min kropp. Tråkigt, men så är det.