Mindfulness är inget snabbt lyckorecept. Det handlar lika mycket om att möta det som är svårt. Det säger läkaren Ola Schenström som länge arbetat med mindfulness i vården.
– Många människor i vår del av världen skulle ha stor glädje och nytta av mindfulnessträning. För att börja träna behövs en dos av nyfikenhet och mod att våga undersöka sina invanda föreställningar och mönster. Och träning behövs. Det är ingen ”quick fix”, säger han.
Kan det vara farligt att meditera?
– Nej, inte i små doser. Det skulle alla behöva för att komma ned i varv. Däremot kan långvariga meditationer, som under en veckolång retreat, vara negativa för personer med borderlineproblematik eller för personer som har haft psykoser. Undantryckta känslor kommer upp som man måste vara beredd att hantera, säger Ola Schenström.
Han får medhåll av Åsa Nilsonne, psykiater och författare till ”Mindfulness i hjärnan” som jämför med motion och fysisk träning,
– För en frisk person är det inte farligt att gå på gympa hos Friskis och Svetttis, men den som drabbats av diskbråck måste ordineras sjukgymnastik. Så kan man också säga om mindfulness.
Hon menar att vissa övningar i mindfulness inte är lämpliga för en person som är i psykisk obalans eller lider av allvarlig psykisk ohälsa. Annars har nästan alla nytta av att lära sig att vara närvarande här och nu.
– Det är viktigt att vända sig till lyhörda lärare och instruktörer som kan säga stopp om det behövs, om de till exempel märker att någon mår riktigt dåligt.