Shopping - behov eller begär?

Läsarna tycker till om konsumtionen

Publicerad 2013-03-27 09:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Om ämnet hur vi alla kan bidra till ett hållbart samhälle kan inte skrivas för mycket. Nästa område som jag skulle vilja att medierna ger sig på är alla engångsförpackningar som används överallt. Användningen måste ha ökat enormt med tanke på att fler och fler köper med sig färdigmat, inte bara från restauranger utan från Ica och andra livsmedelskedjor. Själv tvekar jag inför att ta med mig min urdiskade plastförpackning tillbaka till den manuella delikatessdisken på Ica. Köper man mat över disk där får man den i en vanlig brun plasttallrik med genomskinligt lock. Ingen konst att diska ur. Men de kommer att tycka att jag är helknäpp! Klarar jag det? Jag dryftade problemet med en kollega och han avrådde mig. Men om många gjorde så skulle folk inte tycka att det var knäppt, det är jag säker på. Jag ska försöka samla mod och gå dit med min begagnade plasttallrik, men ifall de vägrar vore det skönt för mig att veta att ni kommer att ta tag i frågan hur man ska minska förbrukningen av engångsförpackningar.

Ann

 

Mina ögon råkade falla på några rader i Peter Letmarks krönika: ”Det känns som om det har blivit omoraliskt att inte konsumera.”Ja, man kan ha olika synpunkter på konsumtion. Bra att vi har ett materiellt välstånd i Stockholm även om alla kanske inte har det så bra. Vad jag inte kan förstå är varför författaren Fogelströms gamla trakter på Södermalm i Stockholm blivit så eftertraktade. Visserligen finns det butiker och kommunikationer här med mera, det är väl en liten småstad i storstaden runt Allén, Greta Garbos torg, Nytorget med flera områden. Men jag tycker att Sofoområdet är upphaussat, vilka är butikerna som har uttalat ekologiska varor?

Visst finns det några på Skåne­gatan, på Nytorgsgatan men annars är det väl som i stan i övrigt, där jag fortfarande rör mig. På Sveavägen finns exempelvis en affär med fantastiska oljor, balsamer och så vidare. Där kan man verk­ligen få sitt behov av matshopping tillfredställt. Jag ska åka dit i morgon och få mitt behov tillfredsställt till min pensionärsmatlagning.

Barbro

 

Det är roligt att ni skriver om couchsurfing men jag tycker att informationen i marginalen är missvisande i det att den bara betonar den ena aspekten av couchsurfing – att man övernattar gratis hos frivilliga värdar. Flickan som ni intervjuar hade heller ingen egen erfarenhet av att ta emot surfare.

Dessvärre är det på det sättet som couchsurfing alltid presenteras i medierna. Couchsurfing bygger på ett givande och tagande där det är önskvärt att den som surfar antingen har tagit emot själv eller på något sätt bidragit med något. Om man inte har möjlighet att ta emot kan man antingen erbjuda sig att visa någon runt i stan eller mötas över en fika.

Tyvärr tror jag att artikeln kommer att bidra till att couchsurfing får erfara ännu en våg av unga äventyrliga backpackers som skapar en profil en vecka innan de ska ut och resa och sedan inte loggar in igen förrän nästa gång de ska ut och resa och behöver någonstans att bo.

Ann, couchsurfare som sedan 2007 tagit emot 350 surfare

 

En viktig aspekt i galleriadebatten som kan vara värd att notera är att det offentliga rummet med dess centrala mötesplatser utsätts alltmer för en tilltagande begränsning, kommersialisering, inkapsling samt privatisering.

Detta inger i minst lika hög grad oro som själva moraliserandet runt shoppandet. Att träffas är lika med att köpa och konsumera, det tycks vara budskapet i stället för att träffas för att bara träffas!

Jan

Läs mer: ”Att samla på sig saker innebär en trygghet”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

Andra har läst

Nyheter från Insidan

Barcelona slog ut Ibrahimovics PSG

Champions League. Barcelona vidare till semifinal efter 1–1 mot PSG. Men Zlatan Ibrahimovic var stolt över lagets insats.

Minut för minut. DN direktrapporterade hela matchen.

4–0 totalt. Bayern München slog ut Juventus.

Brandmän togs som gisslan

Åkte till huset efter nödsamtal. En beväpnad man tog fem brandmän som gisslan i en stad i Georgia i USA. Polisen sköt senare mannen till döds.

Dotterlös efter domarmiss

Sambon ville adoptera. Ett misstag i Gävle tingsrätt gjorde att en kvinna förlorade moderskapet över sin dotter. Nu får domaren skarp kritik av JK. 17 3 tweets 14 rekommendationer

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Löfven hånar regeringen

Veckans löp. Korvgrillning och mer från S-kongressen.

Tiggarnas vardag

Läs artiklarna här. I flera reportage granskar DN hur tiggarna har det i Stockholm.

Bästa Beatrice Ask

Läs Khemiris brev. ”Jag vill att vi byter skinn”.