Foto: Sven-Erik Sjöberg Folkhälsominister Maria Larsson (KD).

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Självmord

Ministern vill se en nollvision

Uppdaterad 2010-09-15 10:29. Publicerad 2010-09-14 10:40

Maria Larsson. Kravet på en nollvision mot självmord är mer aktuellt än någonsin, menar folkhälsoministern efter ­Insidans artiklar om att femtio ungdomar tar sitt liv varje år.

Folkhälsominister Maria Larsson förnyar kravet på en nollvision mot självmord. Kan vi ha en sådan för att minska antalet trafikdödade borde vi också kunna ha det på detta område, resonerar hon.

Maria Larsson menar att det är mycket oroande att självmorden inte minskar bland unga, och att allt fler tonåringar försöker ta sitt liv. Hon påpekar att det fortfarande är tabu att tala om självmord och att må dåligt psykiskt, både bland allmänheten och på många håll inom vården.

– Inte minst Insidans artiklar den senaste tiden om unga som tar sitt liv visar tydligt hur viktigt det är att förändra attityderna kring självmord. Då är nollvisionen ett tydligt mål att sträva mot, säger Maria Larsson.

Hon skulle också vilja se en allmän ”ABC-utbildning” för att motverka psykisk ohälsa.

– Jag har lärt mig vad jag ska göra om någon har problem med andningen, blöder kraftigt eller är i chock. Men hur bemöter man en person som mår psykiskt dåligt?
I andra länder finns en rad exempel på utbildningar som fungerar utmärkt.

Maria Larsson och regeringen har därför beslutat att genomföra pilotutbildningar bland 1.000 personer runt om i landet för att se vad som passar för svenska förhållanden. Sedan vill hon gå vidare och se till att alla som kommer i kontakt med unga i sitt arbete ska få gå en ”ABC-kurs” om psykisk ohälsa.

Som nytillträdd minister var Maria Larsson med på ett möte där anhöriga till unga som begått självmord berättade om sina tankar och känslor. Där fanns syskon och föräldrar som vittnade om sin smärta och sorg.

– Några av mina lekkamrater från barndomen har tagit sitt liv, men mötet med de anhöriga blev en väckarklocka för mig. Jag insåg att vi måste göra allt för att unga människor ska välja att leva vidare i stället för att försöka begå självmord, säger hon.

Kort efter mötet, som arrangerades av anhörigföreningen Spes, lanserade Maria Larsson för första gången tanken om en nollvision mot självmord. Men många kritiker menade att målsättningen var helt orealis­tisk oavsett det goda syftet. Att förhind­ra alla självmord är en omöjlighet, hävdade de.

– Men jag står fast vid min vision, allt annat vore orimligt.

Sedan 1990-talets början har elevvården på landets skolor rustats ned. På många håll finns det inte längre skolsköterskor och skol­kuratorer som kan hjälpa eleverna i deras vardag. Maria Larsson säger att den nya skollagen nu talar om vilken typ av stöd och hjälp det måste finnas på varje skola.

– Skolsköterskor, kuratorer och psykologer ute på skolorna kan ju tidigt fånga upp en ung pojke eller flicka som mår dåligt. Det är ett sätt att minska antalet självmord.

Men det krävs mer än bara ord?

– Därför har regeringen anslagit 900 miljoner kronor årligen under en treårsperiod för att förstärka den psykiatriska vården, något som också kommer unga till del. Satsningen måste nu fortsätta.

– Men lika viktigt som pengar är att förändra attityderna så att vi vågar tala om självmord och psykisk ohälsa. Det får inte längre vara skamligt att ta upp detta med föräldrar, syskon, kamrater och lärare. Vi behöver en ny öppenhet.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Insidan

Foto: Scanpix

Flera nya ansikten i Stefan Löfvens lag

Presenterade sin grupp. Stefan Löfven väljer Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, som ny ekonomiskpolitisk talesperson.

Foto: AP

Isaf-soldater dödade i östra Afghanistan

Norsk soldat sårad. Två utländska soldater har skjutits ihjäl i Afghanistan, meddelar Isaf, den internationella styrkan där Sverige ingår.

Foto: Hans Thorwid

Nationalmuseum ska hålla stängt i flera år

Statens fastighetsverk beräknar att Nationalmuseum i Stockholm måste vara stängt i flera år för renovering och ombyggnad. Kan stå klart 2017.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.