Sommartrubbel

När kan tonåringen släppas fri?

Publicerad 2010-07-22 10:39

Foto: Thomas Karlsson På sommaren är det många tonåringar som vill åka på festival och klara sig på egen hand. Hur vet man om de är redo?

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Plötsligt händer det. Tonåringarna vägrar följa med till landet. I stället vill de hänga med kompisarna i stan. Eller åka på festival. Hur klarar man sommaren med sina tonåringar? Insidan frågade bup-psykologen Malin Bergström.

När kan man egentligen börja lämna barnen ensamma hemma, till exempel under en helg eller under en ­semestervecka?

– Självklart kan man inte säga något generellt, man kan vara 17 år och väldigt pubertal, medan en 12-åring kan vara lika mogen som en genomsnittlig 17-åring. Är man osäker är det bra att ta kontakt med någon kompis förälder som är hemma, eller engagera någon annan vuxen i familjens närhet som kan hålla koll.

Är det fel att tvinga med tonåringen till landet, eller till en släktträff?

– Jag menar att man kan göra det ibland. De unga kan ofta uppskatta det i efterhand. I en familj handlar det om givande och tagande, ”jag kräver att du gör det här nu, så ställer jag upp på det du vill i nästa vecka”. Ibland får man stå för att man vill vara med sitt barn. Men man får känna av situationen, finns det viktiga skäl till att tonåringen inte vill följa med?

Vågar man släppa i väg sin 16-åring till en festival?

– Återigen är det omöjligt att sätta en särskild åldersgräns. Men gäller det yngre, eller lite mer omogna, tonåringar kan man försöka hitta kompromisslösningar. Kanske finns någon vuxen som kan följa med? Det är också viktigt att man vet vilka kompisar som är med, så man kan hålla kontakt med deras föräldrar. Mobilerna är bra. Man kan göra upp regler om telefonkontakt, att man ringer vissa ­tider varje dag, och se till att man har kompisarnas nummer också.

– Allmänt kan man säga att om man som förälder känner att ens barn inte mår bra, då ska man vara mer restriktiv med att ”släppa” över huvud taget. Då behöver man flytta sig närmare och blanda sig i mer. Jag tror att vi föräldrar ska lita på vår egen känsla, och inte tänka att tonåringar är labila ”av naturen”. Depression och ångest är inte ovanligt hos unga, då behövs extra stöd. För en tonåring som inte mår bra kan det också vara en lättnad att få hjälp att ”slippa” att exempelvis hänga med kompisarna på festival.

Ska man ringa och kontrollera att tonåringen verkligen sover över hos kompisens familj, som hon sagt?

– Ja, det tycker jag. Man ska inte utgå från att tonåringar ljuger och luras, men de är i en utvecklingsfas där man måste räkna med att and­ra starka krafter kan ta över, så att de inte gör som de lovat. Fast även här måste man vara lyhörd – det finns lägen där tonåringen skulle skämmas ihjäl om föräldern kontrollringde. Ibland får man kanske visa ett förtroende som man inte riktigt känner. Om man kör över ungdomarna respektlöst riskerar man att de ”försvinner”. Man får använda sin fingertoppskänsla och sin erfarenhet, föräldrar känner sina barn.

Sommaren känns som en tid då unga konfronteras särskilt mycket med alkohol och droger. Hur ska man hantera det?

– Det är inte fel att försöka hålla koll på vad de gör, titta i väskor, uppskatta hur mycket pengar de gör av med. Under de här åren får man försöka förmedla till sina barn att man är polis och moralpredikant för att man vill skydda dem. Allt talar för att man ska hålla på att unga under 18 inte ska dricka alkohol. Samtidigt är det viktigt att de vågar be vuxna om hjälp om de själva eller kompisarna blir berusade, att de vågar komma hem. Det är bra att tala igenom det här så att de vet vad som gäller, att de ska be om hjälp om något händer.

Vad gör jag om tonåringen ”stänger in sig” hemma under sommaren, vänder på dygnet och sitter vid ­datorn hela natten?

– Man ska inte skälla och skrika ”ut i solen”. Det gäller att hitta en öppning, försöka hitta något positivt man kan göra tillsammans, man kan försöka haka på ton­åringens egna intressen. En bra relation bygger på att man anpassar sig även som förälder.

– Att en ung person isolerar sig kan vara ett tecken på svårare problem som man kan behöva söka hjälp för. Men det kan också handla om ett mer tillfälligt sätt att hantera en situation som man inte klarar av. Sommaren kan kännas kravfylld för den som inte har så många sociala kontakter. Det finns ett slags social idealbild och många skäms över sin ensamhet.

– Datorn kan vara jättebra och ge kontakter med andra, kanske genom gemensamma intressen. Som förälder kan man försöka uppmuntra de kontakterna. Det är också viktigt att vara respektfull och förmedla att man inte ”måste” vara ute och hänga med kompisar hela tiden för att man är ung. Vi är olika, och vissa kommer in i sociala sammanhang långt senare i livet.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Insidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för flertalet länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.