Unga och våld

Unga mer utsatta än vuxna

Publicerad 2012-02-21 09:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Var nionde elev i årskurs nio utsätts årligen för någon form av fysiskt våld. Det kan vara misshandel eller rån. Ofta är det andra unga som begår brotten.

Sven Granath, ut­­re­dare på Brottsförebyggande rådet (Brå), säger att risken för att en ung människa ska drabbas av ett våldsbrott legat på ungefär samma nivå de senaste tjugo åren. Men ungdomar är fortfarande betydligt mer utsatta än vuxna.

– En förklaring till skillnaden är att det ofta är unga som begår brotten. Ungas högre brottsdeltagande drabbar i hög grad andra unga – eftersom brott ofta sker mot personer i den egna gruppen.

Enligt den nationella trygghetsundersökning som Brå genomförde 2010 hade 5 procent av alla i åldern 16–19 blivit misshandlade under det senaste året.

I åldern 20–24 år var den siffran 10 procent, det vill säga dubbelt så många hade misshandlats under de senaste tolv månaderna.

Sven Granath säger att yngre ton­åringar oftast utsätts för våld i skolan. I högstadiet ökar risken markant för att bli slagen och hotad.

– Både killarna och tjejerna är i puberteten, det kan finnas många ”stökiga” elever, och det händer att det blir bråk när folk från andra skolor kommer på besök.

Under gymnasieåren flyttar våldet ut på gatorna, fortsätter Sven Granath. Men ungdomarna har ännu inte börjat konsumera så mycket alkohol, tillgången är trots all ganska begränsad.

– Därför minskar våldet något och risken att bli till exempel misshandlad i den här åldersgruppen sjunker.

Men från 18 till 23 år ökar utsattheten på nytt, enligt Sven Granath. Den här åldersgruppen är ofta ute och festar, och har mer pengar att röra sig med än yngre personer.

– Generellt sett tar ungdomar mer risker än vuxna och det avspeglas också i risken för att bli drabbad av våld. Efter tjugotreårsåldern minskar utsattheten på nytt – man börjar arbeta, stadgar sig och är kanske inte längre med i något gäng.

Är det någon skillnad mellan pojkars och flickors utsatthet?

– Killar ligger mycket högre än jämnåriga tjejer när det gäller risken att bli till exempel misshandlad. Men tjejerna är mer utsatta än äldre kvinnor. Och risken för tjejerna minskar inte lika mycket senare i tjugoåren som för killarna.

Hur kommer det sig?

– En förklaring kan vara att kvinnor oftast är offren för våld i nära relationer, det vill säga att deras manlige partner är den som svarar för våldet.

Läs mer: ”Killen som vi misshandlade kunde ha dött”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Insidan

Flicka skadades svårt i fall

Föll från andra våningen i fastighet i Malmö. Flickan, som är född 2008, fördes till sjukhus med allvarliga skallskador. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 8 7 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmé: Sätt in flygräder

Vill rikta dem mot syriska regimen. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan