"När en människa handlar med god avsikt, då följer lyckan likt en skugga som aldrig lämnar henne", lär Buddha en gång ha sagt.
Men för att kunna handla på ett gott sätt krävs en känsla för moral och etik. Hur och var lär vi oss den?
Förr skulle man snabbt ha svarat: I skolan och i hemmet. I dag är svaret inte lika självklart, menar Olle Åhs, fil doktor i pedagogik.
Barnuppfostran kräver ett medvetet ställningstagande kring vilka värden som ska föras vidare, skriver han.
Då räcker inte de kommersiella värdena långt. Vi måste ge det andliga tänkandet plats i vårt samhället, i uppfostran och i skolan, annars får vi samhällsmedborgare som bara tänker på sig själva.
De flesta människor vill ju ändock möta hjälpsamma, vänliga, osjälviska och tålmodiga grannar, lärare, kamrater och föräldrar.
Men de egenskaperna växer inte fram av sig själv. Vår multikulturella värld fordrar en större mognad hos var och en, anser Olle Åhs och försöker på det här viset väcka den som råkat glömma att god etik är något vi måste lära oss.