Caroline Lindblad och Sebastian Brinkenfeldt går båda sista terminen på Viktor Rydberg gymnasium i centrala Stockholm. Intagningspoängen till den populära friskolan är bland de högsta i Sverige; i princip måste alla som kommer in här ha högsta i betyg i alla ämnen.
För Caroline och Sebastian vardet en stor omställning att börja på gymnasiet. De hade ju tillhört de allra bästa i grundskolan och nu hamnade de tillsammans med andra minst lika duktiga elever.
– Betygen är inte det viktigaste, även om det fortsatt att gå bra för mig. I stället har jag fokuserat på kunskapen och att jag lär mig någonting. Då betyder inte ett missat prov lika mycket – även om jag blir lite ledsen, berättar Caroline.
Även Sebastian har försökt att hela tiden se framåt och inte låta sig nedslås av om han skulle få ett sämre resultat än han hoppats på.
– Jag vill komma in på Handelshögskolan efter gymnasiet och vet vad som krävs. Om det inte skulle lyckas direkt får jag använda en annan strategi för att nå mitt mål.
Sebastian och Caroline kommer från Danderyd och Saltsjöbaden, två välbärgade områden i Stockholmstrakten. De gick i välfungerande grundskolor, med välutbildade och motiverade lärare.
Och deras föräldrar har alltid brytt sig och stöttat dem.
– När jag sökte till gymnasiet ville jag ha en verklig utmaning och hade hört talas om att eleverna här lyfter varandra, och att det skulle vara en positiv miljö på skolan. Och det stämmer, säger Caroline.
I hennes klass på naturprogrammet, är det lika många pojkar som flickor. Studietakten är hög och ibland har hon märkt att en del mår dåligt av stressen.
– Det är klart att det alltid finns stress kopplat till prestationskrav. Det ligger i sakens natur. Och den som pluggar hårt och ändå inte når de resultat han eller hon förväntar sig blir ledsen och mår dåligt.
Sebastian säger att han efter grundskolan ville komma till ett gymnasium där det är tillåtet med intensiva studier, det vill säga att plugga ”järnet”. Nu läser han samhällsinriktning med ekonomi.
– Jag gillar att tävla, vill ha bästa betyg. Om jag misslyckas någon gång faller inte livet samman för det. Då är det bara att ta nya tag.
I en serie artiklar har Insidan skrivit om ”prestationsprinsessor” och ”glidarkillar”. Caroline tycker att begreppet är missvisande.
– Man kan lätt få uppfattningen att alla tjejer som klarar sig bra i skolan blir nedbrutna. Men det går att vara duktig och ha roligt på samma gång.
Sebastian märkte framför allt i grundskolan att lärarna lättare accepterar när en pojke sitter och småpratar under en lektion. Om en tjej gör samma sak ber läraren henne att vara tyst.
Sebastian säger att det finns många fördomar om pojkar och flickor: Tjejerna ska vara lugna, tysta och duktiga. Pojkarna mer busiga och struliga. Kanske förklarar lärarnas attityder betygsskillnaden mellan könen.
– Jag tror att omedvetna fördomar kan vara en förklaring till varför en del pojkar utvecklar en ”glidarattityd” till skolan, som ni valt att kalla det i er artikelserie.
Caroline och Sebastian ser ut att tillhöra vinnarna. Hon har toppbetyg, spelar piano, jobbar extra, träffar kompisarna, är aktiv i en förening med mera. Han har också toppbetyg, driver en enskild firma som sysslar med webblösningar, träffar vänner, spelar amerikansk fotboll och tränar också ungdomslag.
– I skolan konkurrerar jag bara med mig själv – inte med andra. För mig ligger inte identiteten i prestationen, säger Caroline.
Det är positivt med elever som vill mycket – och som vill lära sig. Det menar de biträdande rektorerna Maria Hävner och Lotta Nordgren på Viktor Rydberg gymnasium.
– Men det är en balansgång att få eleverna att utvecklas kunskapsmässigt och att också få dem nöjda med vad de redan uppnått. När ska vi pusha och när ska vi bromsa?
Många kommer till skolan med känslan av att vara en ”MVG-elev” och kan bli nedslagna när det inte går som de förväntat sig.
– Vi påpekar ofta att man börjar på en ny nivå här, och ett lägre betyg på ett prov är ingen katastrof, säger Lotta.
Det är inte lätt att vara tonåring, säger Maria. Mycket utanför skolan påverkar också; kompisar, utseendekrav, extrajobb ...
– Tillsammans med nya krav i skolan kan det bli för mycket, säger Maria.
För att motverka stress har skolan infört ”liv och lärande” på schemat. Eleverna lär sig olika studiestrategier, de diskuterar självbild och hur tankar, känslor och handlingar påverkar hur man mår.