– Visst, kärleken kan vara stark i början. Men när barnen kommer upp i tonåren skärps motsättningarna.
Ayoub Chibli tvekar inte att använda ordet kulturkrock:
– Mannen utgår från att det är han som bestämmer – han kanske inte ens tycker att han ska samråda med sin hustru, för så är det tyvärr i de mest traditionella subkulturerna i Mellanöstern. Och det stämmer ju inte alls med svenska kvinnors krav på jämställdhet.
Ännu värre är det om mannen är arbetslös. Att arbeta är enligt islam en manlig plikt; bara om mannen försörjer sin familj är han värd allmän respekt. Han kan känna sig som en nolla om han saknar arbete och lever på bidrag. Hans status har sjunkit, och varken kvinnan eller barnen kanske tycker att de behöver göra som han säger.
– Tyvärr försöker vissa män i det läget använda religionen som maktmedel för att försvara sin position som familjens överhuvud, säger Ayoub Chibli. De blir rigida och orealistiska i sin tolkning av islam.
Om tonårsdottern i en sådan familj sminkar sig och klär sig i korta kjolar och urringade tröjor, om hon går på kaféer med sina kompisar om kvällarna och börjar tycka att det är självklart att sova över hos sin pojkvän och ha sex med honom – då drar det ihop sig till krig i familjen.
– Mannen fylls av outhärdliga skuldkänslor, för flickans beteende strider mot islam och mot allt han har lärt sig. Somliga män reagerar primitivt, de tappar kontrollen och misshandlar flickan och kanske även hennes mamma. Men det är ännu mer fel, enligt islam, säger Ayoub Chibli.
Han har besökt män som sitter i fängelse därför att de har gjort just så.
– Deras religiösa övertygelse har påverkat dem – men ännu mer traditionen från hemlandet och grupptrycket som råder mellan landsmännen i exilen. I dessa kretsar blir man föraktad och utpekad som en dåligt familjefar om man låter sin dotter leva som ”svenska” flickor lever.
Ayoub Chibli försöker få männen att reagera mindre primitivt.
– Jag säger att de aldrig får använda våld, det är fel och förvärrar bara konflikten. De ska i stället tala med sin dotter om vad som är rätt och fel, utan att hämma hennes personlighet eller kränka hennes värdighet.
När skilsmässan är ett faktum gäller det för föräldrarna att respektera varandra.
– Mannen måste förstå att dottern lever i Sverige och att hon kanske inte vill vara muslim. Så länge hon inte utsätter sig för fysisk eller moralisk fara får han respektera hennes sätt att leva. Men om hon till exempel röker, dricker alkohol, missbrukar narkotika eller har en pojkvän och har sex med honom – då måste han prata med både flickan och mamman. Om dottern ändå inte lyssnar kan han inte göra mer. Då får han nöja sig med att be för henne, säger Ayoub Chibli.
Han anser att det är psykisk misshandel att tvinga en tonåring att leva dubbelliv.
– Om en flicka som vill bära slöja inte får göra det, då lever hon under förtryck. Om en pojke inte vågar visa för sin förälder att han har konverterat till islam, då är han förtryckt. Samma sak gäller förstås också om en flicka tvingas att bära slöja mot sin vilja eller om en pojke känner sig tvungen att låtsas vara muslim. Vi människor är födda fria, och tvång ska enligt Koranen inte förekomma i trosfrågor, säger Ayoub Chibli.