Kraftlöshetens fångar

gottfries260

Foto: Joakim Roos Professor Carl-Gerhard Gottfries är en av få svenska läkare som intresserar sig för ME.

Dela med andra:

ME, myalgisk ­encefalomyelit

ME är klassad som en neurologisk sjukdom av FN:s världshälsoorganisation (WHO) och svenska Socialstyrelsen. Sjukdomen kallas även kroniskt trötthetssyndrom men termen är ifrågasatt då den kan förväxlas med annan långvarig trötthet.

ME finns beskrivet redan 1934 då Los Angeles drabbades av en epidemisk trötthet. Sjukdomen innebär störningar i centrala nervsystemet, liksom i immunförsvar och kroppens hormonsystem. En majoritet av de drabbade har insjuknat i samband med infektion.
 

Orsaken till ME är oklar.

Riksföreningen för ME-patienter: www.rme.nu.

”ME har inte psykiska orsaker”

Publicerat 2009-09-02 04:00

”Kunskapen om ME, kroniskt trötthetssyndrom, har stora brister i Sverige.” Det säger läkaren Carl-Gerhard Gottfries, en av landets främsta experter på en sjukdom som plågar tusentals svenskar.

I flera år har han kämpat för en patientgrupp som ofta avfärdas med att deras allvarliga fysiska symtom skulle ha psykiska orsaker.

 – Ointresset och okunskapen inom den svenska vården innebär ett lidande för de drabbade och kostar mycket för samhället i form av långa sjukskrivningar, säger läkaren Carl-Gerhard Gottfries.

Under flera år var han professor i psykiatri vid Göteborgs universitet. Efter pensioneringen i början av 1990-talet började han forska om ME-syndromet, eller kroniskt trötthetssyndrom som det också kallas. Några år senare startade han en egen klinik för bland annat dessa patienter.

Sedan 1998 har Carl-Gerhard Gottfries och hans kolleger tagit emot över åtta tusen nybesök, majoriteten kvinnor, som inte kunnat få hjälp i den vanliga vården. Många av dem har samma sjukdomshistoria. En tid efter att de drabbats av en allvarlig infektionssjukdom, till exempel influensa, eller upplevt annan extrem belastning upplever de en förlamande och sjuklig trötthet som inte går över trots att de vilar och sover mycket. De kan ha svullna lymfkörtlar, ont i halsen, känna sig febriga samt ha häftig värk i muskler och leder.

– Mitt intresse för dessa patienter och sjukdomar väcktes i slutet av 1950-talet då jag arbetade som ung läkare på en psykiatrisk mottagning. Jag märkte att väntrummet plötsligt fylldes med patienter som klagade över en extrem trötthet och undrade över orsaken.

Det här hände strax efter att den svåra influensan asiaten härjat över hela världen. Carl-Gerhard Gottfries gjorde en studie bland hundra patienter som sökt hjälp mot sin extrema trötthet. En stor majoritet av dem hade haft just asiaten.

– Jag började tro att tröttheten var ett följdtillstånd och blev stärkt i min uppfattning när jag själv drabbades av asiateninfluen­san. Efter att jag blivit feberfri kvarstod samma symtom som hos patienterna jag tidigare haft kontakt med.

Carl-Gerhard Gottfries försökte på olika sätt komma till rätta med sin trötthet. Bland annat gav han sig själv sprutor med ett vaccin mot stafylokocker och blev bättre.

– Efter pensioneringen läste jag om kroniskt trötthetsyndrom, eller ME, i internationella medicinska tidskrifter och kände igen symtombeskrivningarna från patienterna jag mött i slutet av 50-talet.

Så påbörjade han sin forskning och startade sin klinik. De drabbade behandlades med stafylokockvaccin vilket hade en god effekt. Hela sextiofem procent av de sjuka uppgav att de kände sig bättre. Men vaccinet innehöll kvicksilver som konserveringsmedel och det är inte bra, särskilt inte för denna känsliga patientgrupp.

Carl-Gerhard Gottfries försökte förgäves få tillverkaren att hitta ett nytt konserveringsmedel, men lyckades inte vinna något gehör. Och andra vaccinpreparat som kan uppfylla villkoren hittade han inte. I dag kan därför inte längre några patienter erbjudas vaccin.

Vad är egentligen ME, eller kroniskt trötthetssyndrom?

– I dag finns ingen allmänt accepterad medicinsk förklaring till sjukdomen. Troligen handlar det bland annat om en störning i immunsystemet. Sjukdomen kan debutera efter en virusinfektion och patienterna haft ofta en sjukdomshistoria rik på infektioner. Det pågår en intensiv forskning internationellt för att hitta orsaken till sjukdomen.

Vilken hjälp kan ni erbjuda?

– Vi försöker hjälpa patienterna att leva med sin sjukdom. Jag brukar berätta att ME är en känd och accepterad diagnos internationellt. Att det är en kronisk sjukdom som ofta leder till sjukskrivning. Vi kan ännu inte angripa sjukdomens orsak, men vi ger smärtlindrande mediciner, sömnmedel och antidepressiva läkemedel för att lindra symtom och samsjuklighet.

Patienterna blir givetvis ledsna över att vi kan göra så lite, fortsätter Carl-Gerhard Gottfries. Men de känner sig ändå lättade över att inte lida av till exempel reumatism eller en demenssjukdom.

En del läkare och forskare hävdar att ME har psykiska och inte biologiska orsaker. I en artikel i senaste numret av Läkartidningen, pekar Anders Lundin, överläkare i psykiatri vid Danderyds sjukhus, på att det inte finns några diagnostiska test som kan bekräfta att patienten verkligen lider av ME.

– På vår klinik är vi biologiskt inriktade, vi tror att det finns medicinska orsaker till sjukdomen. En rad internationella studier pekar i den riktningen och på flera håll pågår försök med nya behandlingsmetoder, säger Carl-Gerhard Gottfries.

Han tycker att det kan vara kränkande mot de som lider av ME att hävda att deras problem har psykiska orsaker.

– Jag har mött så många patienter som trivs med sitt jobb och sina familjer, som har många vänner och ett rikt socialt liv. De vill inget hellre än att börja arbeta igen, men tröttheten är förlamande. Deras besvär har inte psykiska orsaker – det är min övertygelse.

Läs mer: ”Vården kan för lite om ME”

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Insidan

Foto: Paul Hansen

Fejkad solstund ger Maj-Gull kraft

I morgon är det vårdagjämning, äntligen är natt och dag lika långa. Ljuset har stor betydelse för vår hälsa. Läs artikeln

Forskare: ”Effekten dröjer – först i april känner vi oss alerta.”

I dag vet alla att vi behöver ljus för att må bra. Nu när ljuset återvänder normaliseras halterna av stresshormon och sömnhormon efter de mörka månaderna.

”Nu måste ni skärpa er killar”

Jan Björklund tycker att serien ”Prestationsprinsessor & glidarkillar” ger en bra bild av verkligheten. Läs artikeln

Susanne Hobohm: Skilda världar i dagens gymnasieskola

– Och vad gör du en söndag som denna? – Pluggar franska till franskprovet på tisdag och historia till historieprovet på onsdag och företagsekonomi till företagsekonomiprovet på torsdag!

Foto: Sandra Charina Lundin

Viktor Rydberg gymnasium. Här är både killar och tjejer ”MVG-elever”

Caroline Lindblad och Sebastian Brinkenfeldt går båda sista terminen på Viktor Rydberg gymnasium i centrala Stockholm. Läs artikeln

Skäms för hur jag blir behandlad.

Skäms för hur jag blir behandlad. "Min pojkvän har gått från älskvärd till att bli lätt psykopatiskt." Familjerådgivaren svarar.

Fråga våra experter! Mejla fragainsidan@dn.se

Hejdå, ekorrhjulet!

Hejdå, ekorrhjulet! Claes är en av allt fler svenskar som lockas av ”det enkla livet”. 49

Jonas, 15 år,

Jonas, 15 år, fick diagnosen Aspergers syndrom några månader efter att han tvångsomhändertagits av socialtjänsten. Under 2,5 års tid fick han inte komma hem. 41

Pojkarna och hedern

Pojkarna och hedern Artonårige Bawan är kurd, muslim och bög. Han tror att hans släktingar skulle kunna döda honom om de fick veta. 45

Nyheter från Förstasidan

Demonstration mot Obamas vårdreform. Charles Dharapak / AP Demonstration mot Obamas vårdreform.

Ja till Obamas sjukförsäkring

Representanthuset röstade igenom förslaget efter lång debatt. ”Detta är en seger för USA:s folk och en seger för förnuftet.” 15

Obamas första stora framgång. Läs Michael Winiarskis analys. 1

Svårt att avslöja läkare som skriver sjukintyg på beställning

Löper liten risk att åka fast. Både Försäkringskassan och Socialstyrelsen har svårt att jaga dem.

Peter krävs på 1,2 miljoner kronor. Har inte villjan att jobba.

Hörnqvist (t h) och Pekka Rinne efter matchen. Foto: Tom Gannam / AP Hörnqvist (t h) och Pekka Rinne efter matchen.

Nytt mål av Hörnqvist

Nashvilles bäste målskytt. Mot St Louis kom hans 28:e för säsongen. Även Robert Nilsson och Loui Eriksson måskyttar för sina lag.

Brandmän från fyra stationer försökte få bukt med branden som härjade på Hovsjöskolan förra året. Foto: Janerik Henriksson Brandmän från fyra stationer försökte få bukt med branden som härjade på Hovsjöskolan förra året.

Skolbränderna kostar en miljard

Förra året brann det på 457 svenska skolor. Minst hälften av bränderna var anlagda.

Chiligranaten – det mänskliga vapnet?

Chiligranaten – det mänskliga vapnet?

Indiska vapenutvecklare uppges ha tagit fram en handgranat som de fyllt med chilivarianten ”bhut jolokia”, den starkaste kryddan världen känner. Läs mer 17

Sport

”Livet blev en lögn”

Första intevjun efter otrohetsskandalen. Tiger Woods ”lite nervös” inför återkomsten på golfens tävlingsbanor.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Hej konsument

På Stan Modellen och programledaren Filippa Lagerbäck ger konsum- tionsråd. Hej konsument

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 23

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet