Alex Schulman slutar blogga
Publicerat 2007-10-01 10:18
I dag meddelade Alex Schulman att han slutar skriva om hur det är "Att vara Alex Schulman" i sin populära blogg på Aftonbladet.se.
Relaterade artiklar
Externa länkar
Bild

Alex Schulman. Foto: Janerik Henriksson/Scanpix
Det var för ett år sedan som Alex Schulman började skriva om sig själv och sitt liv för internetsajten Stureplan.se, och för fem månader sedan flyttade hans dagbok till Aftonbladet.se.
- Jag har funderat på att sluta de senaste två månaderna. Bloggandet tar över hela min existens. Det blev till slut ingen skillnad mellan Blogg-Alex och vanliga Alex, sa Schulman på en presskonferens i dag.
Över 250.000 läsare klickar in på hans digitala dagbok varje vecka, vilket innebär att han har den mest lästa bloggen i Sverige.
Skälet till att han slutar anger han i sitt sista inlägg vara att drivandet av dagboken ger honom ångest och ofta får honom att må väldigt dåligt. "Bloggen har blivit ett monster och jag orkar inte ta hand om det längre", skriver han.
Vidare berättar han att han välkomnar en debatt om nätmobbning och att han tror en sådan är viktig. Att han själv har sysslat med en del mobbning medgav han på dagens presskonferens.
- Jag har byggt upp en karaktär i bloggen som är en primadonna, en narcissistisk och svinaktig person. Det mina läsare vill ha är blod, de vill ha de iskalla, hjärtlösa kommentarerna och kräver att jag ska vara elak. Jag märkte att jag höll på att bli en lika hjärtlös person själv.
Ångrar du något som du har skrivit?
- Det finns innehåll som jag inte kan stå för. Det är många inlägg som jag har ångrat och tagit bort själv efter en stund. Andra som jag tvingats ta bort efter ett snack med Kalle (Jungkvist, chefredaktör för Aftonbladet.se, DN:s anm.). Jag har i första hand skrivit för att roa publiken. Och jag har velat testa var gränserna går för vad man får skriva. Jag har velat utmana Aftonbladet. I de fall folk har blivit ledsna har jag alltid ångrat mig,
Under den senaste veckan har det pågått ett bloggkrig på Aftonbladet mellan just Schulman och tv-recensenten Jan-Olov Andersson. Schulman kallade sin kollegas texter "platta" och "provocerande usla" och sade sig skämmas över att ha honom som kollega. Andersson svarade genom att till Dagens Media säga: "Det jag är upprörd över är att han (Schulman) fått plats i min egen tidning till att håna mig. Det kan inte finnas nån annanstans där man får sitta och håna sina kollegor offentligt och bli applåderad för det."
Senare gav sig dessutom tidningens sportkrönikör Lasse Anrell in i debatten och skrev ett internt mejl till sina kollegor där han uppmanade; "Nu får vi fan ta och rensa luften och visa att vi har högt i tak på gamla sköna Aftonbladet."
Kalle Jungkvist, chefredaktör och ansvarig utgivare på Aftonbladet.se, bekräftar att det funnits påtryckningar internt att lägga ner Alex Schulmans blogg, men att hans beslut att sluta beror inte på en enstaka händelse:
- Själva kärnan i en så provokativ blogg -att vara fri och ocensurerad, ständigt uppkopplad med inlägg klockan tre på natten -det är svårt att hantera under ett ansvarigt utgivarskap i traditionell publicistisk bemärkelse. Det blev tydligare och tydligare att det ställer till med problem, både internt och externt.
De 250.000 läsarna kan trösta sig med att Schulman kommer att fortsätta sin kommunikation med dem på ett eller annat sätt. Lite kryptiskt skriver han att han tillsammans med sin chefredaktör Kalle Jungkvist har "arbetat fram en ny idé om hur jag på ett annat sätt kan kommunicera med mina och Aftonbladets besökare på webben. Jag kan inte säga exakt när ni kommer att få ta del av det. Men jag kan garantera att ni inte kommer att missa det när det händer. Och jag tror att ni kommer att gilla det."
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Film på dvd och blu-ray
Discshop.se - Sveriges största sortiment av dvd och blu-ray.
-
Välkommen till en helkväll på Kajskjul 8
Krogshow, revy, oktoberfest, fotbollskväll eller bara en öl med räkor på verandan. På Kajskjul...
-
Biljetter till de största musikalerna
Euroteam - Här kan du köpa biljetter till alla de stora musikalerna. Grease, Mamma Mia, We Will Rock You,...





















