Astrid Lindgren 100 år

Astrid Lindgren-tema på radio i veckan

Publicerad 2007-11-12 08:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På onsdag, den 14 november, är det 100 år sedan Astrid Lindgren föddes. Det firar Sveriges Radio med tre special­program. På själva födelsedagen tar "Karlavagnen - Astrids avtryck i ditt liv" upp vad hennes berättelser betydde och uppmanar lyssnarna att ringa och berätta. På fredag ger Radioteatern "Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult", en pjäs om Lindgrens föräldrar. Och på lördag är alla musikledtrådar i "Melodikrysset" baserat på författaren. SR Minnen bidrar med en temasida med Astrid Lindgren i ljud och bilder, www.sr.se/srminnen.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva startat branden. Enligt regeringskällor ska 270 personer ha omkommit under en brand som startades under ett upplopp.

Foto: Scanpix Tåget, av modellen "Flirt".

Norskt miljardtåg spårade ur

Flera skadades. Flera personer skadades, en allvarligt, när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.

Iran stoppar oljan till EU

Drabbar flera EU-länder. Iran har tidigare hotat med stänga av oljan för att föregripa EU:s oljesanktioner som träder i kraft i sommar.

Foto: Scanpix

Pojke utlöste lavin – risk i hela Sverige

Ingen hamnade under snön. Räddningstjänsten letade länge efter människor som kunde ha fastnat under snön men alla hade klarat sig.

Lavinrisk i Sverige. Se hur statusen ser ut.