Bebis lurade konstkännare i Australien

Publicerad 2009-01-09 18:13

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Abstrakta målningar som ska ställas ut på ett galleri i Melbourne har lurat konstkännare. Men det är inte verkens motiv som har skapat förvirrning, utan att konstnären visat sig vara 22 månader gamla Aelita Andre.

Snart tvååriga Aelita Andre, vars föräldrar är konstnärer, började måla strax efter att hon lärde sig gå, skriver tidningen The Sydney Morning Herald. Mamma Nikka Kalashnikova valde att visa hennes abstrakta målningar för Mark Jamieson, som driver Brunswick Street Gallery i Melbourne.

Jamieson gillade vad han såg och valde att ta med målningarna i en grupputställning. Men, flickans mamma hade utlämnat att konstnären var blott 22 månader gammal. När Mark Jamieson fick reda på hennes ålder hade målningarna redan publicerats i annonser inför utställningen.

- Jag blev chockad och, om jag ska vara ärlig, lite generad, säger han till The Sydney Morning Herald.

Mark Jamieson säger till tidningen att man på galleriet arbetar aktivt för att få in nya talanger som utställare, men att det här kanske var en lite väl ung förmåga. Han säger även att det är svårt att bedöma abstrakt konst och har valt att fortgå med utställningen som planerat.

Även tidningen The Ages konstkritiker Robert Nelson höjde de abstrakta verken till skyarna innan han fick höra om flickans ålder. Nikka Kalashnikova berättar att hon var rädd att verkan aldrig skulle ställas ut om sanningen hade kommit fram tidigare.

- Jag ville få ut konstverken och få en annan åsikt. Självklart är man som mamma stolt över sitt barn. Jag valde att inte säga något om hennes ålder till honom eftersom jag hade alla dessa tankar som flög runt i huvudet, säger hon till tidningen.

Aelita Andres verk kommer att ingå i grupputställningen i slutet av januari och vid en egen utställning i april.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.