Charlie Sheen får sparken

Publicerad 2011-03-07 22:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Charlie Sheen får sparken från teveserien ”Två och en halv män”. Det meddelar bolaget Warner Bros. på måndagen.

Warner Bros. Television skriver i ett uttalande som publiceras på bland annat Hollywood Reporters hemsida att ”Warner Bros. Television har avslutat Charlie Sheens tjänster på 'Två och en halv män' med omedelbar verkan”.

”Charlie Sheen är den högst betalde skådespelaren i teves mest sedda komedi, och hans privatliv har varit ett samtalsämne i månader”, sa en talesman för tevebolaget ABC i förra veckan sedan bolaget, tillsammans med andra, kritiserats för att ha gett Sheen alldeles för mycket tevetid.

Sheen tjänar 7,6 miljoner kronor per avsnitt.

I tisdags i förra veckan började Charlie Sheen att twittra och när detta skrivs har han drygt två miljoner som följer honom.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 8 7 tweets 1 rekommendationer