Tjugosexårige Daniel Sjölin fick i går kväll Borås Tidnings debutantpris på 100.000 kronor. För pengarna tänker han åka till Paris och "låtsas vara författare".
Borås Tidnings debutantpris delades i går ut för tredje året i rad. Daniel Sjölin var en av fem nominerade debutanter. Han fick det för sin roman "Oron bror" och juryn motiverade sitt val med: "En surrealistisk uppväxtskildring där perspektivet glider mellan barnets påtagliga upptäckter och den vuxne mannens erfarenhetsmättade tillbakablickar".
Hur skulle han själv beskriva boken?
- Som en experimentell roman om att hitta storebror och hämta posten. Språket är viktigast - berättelsen finns i språket, säger han.
I boken skildras ett litet barns fragmenterade uppfattning av världen, eller snarare uppväxten i Sundbyberg. En utmaning för en nybliven författare.
- Det började som en fråga: Vad hände? Då måste man ta det grundligt och som tvååring får man sina första minnen. Det kändes som om det fanns något där, något outforskat. Och det fanns inte så många platser som var outforskade för mig.
Barndomsskildringar är i och för sig ganska vanliga, även om få skriver utifrån en tvåårings perspektiv. Daniel Sjölin säger att han inte har någon direkt favorit.
- Det finns många jag gillar.
"W eller minnet av barndomen" av Georges Perec är en fin bok.
Bland det mest anmärkningsvärda med Borås Tidnings debutantpris är prissumman på 100.000 kronor.
Vad ska han göra med pengarna?
- Jag ska först ta min flickvän till Paris och gå i en park som heter Jardin des Plantes. Och låtsas vara författare. Sedan ska jag skaffa mig trädgårdsrabatt och katt och fortsätta skriva. Eller så bränner jag alla pengarna på kasino.