De spanar efter den tid som kommer

Publicerad 2008-10-21 11:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ett av radions mest populära underhållningsprogram "Spanarna" fyller 20 år i veckan. Möt fem folkkära spanare som hängt med länge.

I år är det 20 år sedan den första spaningen gjordes i Sveriges Radio. Varje fredag sedan 1988 har panelmedlemmarna i "Spanarna" samlats för att lägga fram en spaning i form av en tes om framtiden med hjälp av tre belägg. I programmet kan egna iakttagelser om celluliter, kaffekoppar eller sladdar blandas med vetenskapliga rön och rapporter för att komma till underhållande och tänkvärda slutsatser.

Den drivande kraften bakom programmet är radiomannen och programledaren Ingvar Storm som också kom på hela spaningsidén. Han ville göra ett program som väckte debattlusten och som stack ut från den torftiga samhällsdebatten där vissa argument var accepterade och andra inte.

- Om du för hundra år sedan hade sagt i en Debatt att "Gud tycker det" så hade det fungerat. I dag räknas det inte som ett giltigt argument. Nu tillåter vi bara vissa argument, gärna i form av statistik, säger han.

Det första året trodde Ingvar Storm att "Spanarna" skulle överleva högst några veckor. Men programmet växte och hittade formen med den första fasta spanarpanelen som bestod av journalisten och författaren Helena von Zweigbergk, underhållaren Jonas Hallberg och radio- och teveprogramledaren Jacob Dahlin. 1993 startade programmet igen efter ett års uppehåll. Två år senare fick "Spanarna" sin egen programrubrik i tablåerna. Ingvar Storm tror att programmet kan fortsätta i all evighet.

- Det är fortfarande lågt i tak i den svenska samhällsdebatten. Argumenten är riskfria och förutsägbara och den som tycker annorlunda blir utfryst. Jag blir orolig när jag hör hur nära de politiska partierna står varandra i debatten.

Programmet behövs, tycker han, för att öppna ett alternativt perspektiv för vad som avgör hur framtiden blir.

- Det som påverkar världen kan vara detaljer och väldigt abstrakta saker. Jag tror att känslor, attityder och relationer kan vara väl så kraftfulla som till exempel en uppfinning.

Under åren har många kända personligheter passerat i sändningarna. Skribenten Calle Norlén, skribenten Jessika Gedin, journalisten Göran Everdahl, journalisten Gabriella Ahlström, psykologen Per Naroskin, kulturskribenten Jane Magnusson, skådespelaren Sissela Kyle, skribenten och debattören Johan Hakelius, historikern Peter Englund, journalisten Amelia Adamo och chefredaktören Göran Greider har alla spanat med Ingvar Storm.

- Jag väljer ut personer som har en egen linje. Det är viktigt att lyssnarna inte uppfattar dem som ett gäng som tycker likadant, utan som starka individer.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Könsneutrala EQ-dockor på förskolan Egalia i Stockholm.

På Egalia är barnen personer – inte kön

”Ordet ”hen” ger barnen frihet”. Var tredje förskola missar i jämställd- hetsmålen trots att forskning visar hur könet avgör vilket bemötande barn får.

Är det viktigt med jämställdhetstänk i förskolan?

Foto: Anders Hansson

De gjorde samma brott – en friades

Slumpen avgör om du straffas. Konsekvenserna för att köra för fort har blivit rena lotteriet. Tusentals kan straffas felaktigt.

Foto: Thomas Karlsson

Von Brömssen kan få DN-pris

Tomas von Brömssen nomineras till DN:s kulturpris för sin roll i pjäsen ”Påklädaren”. ”Man får en stämpel i röven. Godkänd.”

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.