Stockholms stadsbibliotek

Biblioteket som Gud glömde

Publicerat 2008-05-30 12:44

Stockholms stadsbibliotek från Sveavägen. Det sk lamellhusen vid Odengatan. Läkarhuset och lamellhusen sedda fdrån Odenplan.

Caludio Bresciani, Lars Epstein, Malin Arnesson

Stockholms stadsbibliotek från Sveavägen. Det sk lamellhusen vid Odengatan. Läkarhuset och lamellhusen sedda fdrån Odenplan.

Vad är bäst för vår bedagade kändis till ­bibliotek: att satsa på omgivningen eller bygga nytt på en häftigare plats? Karin Winter ifråga­sätter debatten om det vinnande förslaget.

Högst upp på Odengatans krön förbereds för bygget av nya, höga volymer, en symbolbyggnad för Odenplans blivande position av "supernod" i staden, som starkt kommer att påverka sin omgivning och det planerade nya stadsbiblioteket.

Utan att det ingick i förutsättningarna lyckas Heike Hanadas lyhörda "Delphinium", som elegant och enkelt binder samman det gamla med det nya, åshöjden med gatumiljön, både anknyta uppåt och skapa nödvändigt respektavstånd för Asplundbyggnaden. Utan att ge avkall på integritet och självständig gestaltning.

Den något märkliga debatt om tävlingsresultatet som förts under våren har mest handlat om annat än själva biblioteket. I stället har önskemålet om en riktigt häftig byggnad, ritad av en riktigt berömd, manlig, arkitekt, och om en plats som kan exponera denna häftighet, gärna vid vatten med utsikt, kommit i förgrunden. Det har också förekommit demagogiska upprop med så blandat innehåll att även oinitierade men imponerande namn har kunnat adderas till undertecknarna.

Argumentationen har även inneburit en sådan uppgradering av Stockholms högskolas tidigare institutionsbyggnader - de så kallade lamellhusen - att de bitvis före­fallit viktigarare än huvudbiblioteket självt.
Ändå arbetade en lång rad deltagande svenska arkitekter i sina tävlingsförslag med lösningar som förutsatte rivning. Bland dem den flitige debattören och upprops­undertecknaren Thomas Lewan, som i sitt förslag utan att darra på manschetten ersätter lamellhusen med en ny sammanhängande byggnadsmassa. Han beskriver dem som icke-autentiska i förhållande till Asplund, och att det medgav fritt spelrum för omgestaltning.

Professor Johan Mårtelius, även han undertecknare, sätter i ett annat tävlingsförslag en tänkt bevarandegräns vid 1930 och då blir bara en lamell i raden kvar. I likhet med Hanadas vinnande förslag hänvisar han till Asplunds salu­hallsförslag för en lösning med en låg horisontell byggnadsdel mot gatan framför en högre i sju våningar upp mot kullen.

Varför man i dag så starkt vill hävda att detta är en oberörbar Asplundmiljö, så viktig att den kan hindra genomförandet av det nya projektet, är långtifrån klart.
Samtidigt kan man konstatera att Asplunds stadsbibliotek i decennier, oförsvarad, har utsatts för de ständiga små förändringarnas tyranni och dessutom fått möta sina besökare med en osedvanligt ovårdad, skräpig och snabbmats­osande omgivning. Staden har inte förmått ta sitt ansvar för biblioteksmiljön i sin helhet. Att vara världsberömd hjälper inte, stadsbiblioteket har inte fått mer tilldelning än vilken annan kommunal inrättning som helst.

Vad skulle kunna förändra och lyfta de politiska och administrativa strukturerna till verkligt gediget stöd för byggnaden? Ovillkorligen fortsatt liv som huvudbibliotek men främst nytt fokus och ny medvetenhet genom den stora satsningen på en kompletterande byggnad intill.

Den riktigt stora frågan är faktiskt hur man genomför byggandet av det nya huset för stadsbiblioteket. Viktigast av allt är att ställa anspråk på hög nivå vid genomförandet och krav på omsorg i materialval och detaljering. Det var länge sedan staden byggde något stort och offentligt. Hur mycket erfarenhet har man egentligen av så komplicerade uppdrag, hur beredd är man att tänka Kvalitet och ha det som mål i stället för even­tuellt minskade kostnader?

Läs mer: Mer form än funktion

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Kultur & Nöje

Läsplattorna har landat

Igår fanns det inga svenska läsplattor. Idag lanseras två samtidigt. Norstedts Förlag säljer sin platta på nätbokhandelsföretaget Bokus. Bonnierförlagens pryl säljs på Adlibris. Cybook och Letto. 12

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

Veckans skivor 10/2

Sade

Sade ska vara ledsen

Betyg 3 Efter tio års paus har soullegenden Sade samlat sig till en ny platta, lika bitterljuv och besjälad som vanligt. ”Soldier of love” 3

Lyssna på Sade: "The moon and the sky" och ”Skin”.

Möbelmässan missar miljön Foto: Anette Nantell

Möbelmässan missar miljön

Möbelmässan i Stockholm. Det snackas om grön design. Men handfasta exempel på klimatanpassat nytänkande är svårare att upptäcka. 1

Scenvåren 2010

Sommarnatten ler igen i vår Foto: Christine Olsson

Sommarnatten ler igen i vår

Stockholms stadsteater gör saga av Ingmar Bergmans erotiska karusell. Se bildspel och läs artikel om "Sommarnattens leende". 5

Vårens premiärer. Håll koll med DN:s kalendarium.

DN:s kulturchef Maria Schottenius:

DN:s kulturchef Maria Schottenius: Läs, planera och njut! 7

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna Foto: Sandra Charina Lundin

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna

"Bergsprängardöttrar" ska bli startskottet för en diskussion om kriminalvården. Läs mer. 9

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 8

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 9

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet. 2

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

”Nej till fri etablering av vårdcentraler”

De rödgröna i Stockholm presenterear alternativ vårdmodell. ”De borgerliga tar inte hänsyn till att ohälsan varierar mycket inom länet.” 3

DN Debatt. ”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval.” 40

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 14

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 147

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 15

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Läsplattorna har landat

Igår fanns det inga svenska läsplattor. Idag lanseras två samtidigt. Norstedts Förlag säljer sin platta på nätbokhandelsföretaget Bokus. Bonnierförlagens pryl säljs på Adlibris. Cybook och Letto. 12

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

400 000 bilar återkallas

400 000 bilar återkallas

Honda har problem med krockkudde. Problemen kopplas ihop med elva skadade och ett dödsfall i trafiken.

DN:s motorreporter Lasse Swärd:

DN:s motorreporter Lasse Swärd: Varumärkena tål smällen.

Toyota stäms.

Toyota stäms. Miljontals bilar åter- kallade efter gas- och bromsproblem. 8

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 21

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11