Feministisk generationsklyfta

Maria Sveland svarar Ebba Witt-Brattström:

Publicerat 2009-02-17 11:42

Ebba Witt-Brattström och Maria Sveland

Maja Suslin, Bertil Ericson Två generationers feminister: Maria Sveland och Ebba Witt-Brattström.

Ditt generationskrig är sorgligt och obegripligt.

Nämen hejsan, Ebba Witt-Brattström!

Jag läser att du är upprörd över att utställningen ”Maria – drömmen om kvinnan” på Historiska museet inte presenterar din världsåskådning eller tolkning av jungfru Maria. Din text gör mig förbryllad, och får mig att undra om du över huvud taget sett utställningen, för jag känner inte igen beskrivningen av den i din text?

Du skriver att vi tagit Maria som gisslan och satt henne på ”de anklagades bänk och nekar henne försvarsadvokater”. Att Maria ”görs ansvarig för allt ont som drabbat hennes kön sedan bebådelsen”.

Sedan följer en ganska förvirrad text där du ser sovjetisk historierevisionism, strutspolitik, mans­idealisering bakom utställningen. Annat var det ”på din tid”, det goda 90-talet då den utställning på Historiska museet du medverkade kring förmedlade ett ”värdighetsbudskap”. Du får ursäkta, men bilden av en sur minipåve som yrvaket undrar vart alla lydiga undersåtar tagit vägen envisas med att stanna kvar i min skalle när jag läser din text.

Historiskt sett har det knappast kryllat av utställningar som problematiserat hur Mariagestalten påverkat vår kulturs syn på kvinnors sexualitet, martyrskap, lust och moderskap. Tvärtom har den dominerande bilden av jungfru Maria bestått av just den idealisering och upphöjning du saknar i den här utställningen. Så vad är det som är så provocerande med att för en gångs skull presentera en nyläsning av en av världens mest kända kvinnogestalter? Att vända och vrida på Mariagestalten och se henne ur fler vinklar än den traditionella, romantiserande?

Dessutom innehåller utställningen så många olika tankar och idéer, bilder och sinnesintryck att det blir felaktigt att reducera den till de texter jag står bakom. Vid sidan av mina ord finns många andra texter med olika infallsvinklar på Maria-gestalten.

Vid sidan av intervjun med Kristina Lugn finns en rad andra intervjuer med okända och kända kvinnor, vid sidan av prästen Eva Brunne finns konsthistorikern Mia Åkestams texter och så vidare. En salig blandning av personliga och kulturhistoriska tankar och fakta.

Vidare för du ett resonemang som går ut på att vi framför en ”modeteori”, en ”genuspolitiskt korrekt berättelse om kränkta kvinnor”. Att vi, enligt dig, placerar kvinnan i en offerroll. Det är återigen en tolkning jag inte känner igen, ingenstans menar jag eller någon annan att offerrollen är önskvärd för kvinnor, tvärtom handlar flera texter om att vi måste göra motstånd mot det traditionella kvinnliga martyrskapet.

För att låna ett av dina egna ord skulle man kanske kunna säga att du här använder dig av en ”utställningsrevisionism”? Du ser helt enkelt utställningen som fan läser Bibeln.

När du sen skriver om ”feministorganet” Bang (tidskriften) där du någon gång läst att ”de” (Vilka? Varje månad medverkar en rad olika frilansskribenter i Bang och framför alltså en rad olika tankar och texter) uppmanar kvinnor att utveckla manlig egoism, ja, då liknar det mest en del kända manliga krönikörers paranoida tro att det finns en feministisk konspiration, en grupp feminister som smider politiskt korrekta (vad nu det är?) planer enligt ”feministorganet” Bangs direktiv. Det är faktiskt nästan humor, när man tänker på det.

Du slår vilt åt alla håll och buntar vårdslöst ihop en hel generation kvinnor, ”dagens feminister” som i dina ögon ägnar sig åt ”kvinnoför­aktande självhat” när de inte vill syssla med samma sak som du, en upphöjning av specifika kvinnliga erfarenheter. Well, för att citera dig: Om det funnes en dumhets­varnare i svensk kulturoffentlighet så skulle den blinka rött nu.

Jag vet inte vad som har hänt dig Ebba Witt-Brattström, jag är ingen psykolog och det här är knappast rätt forum att spekulera över det. Men jag har länge tyckt att ditt generationskrig är sorgligt och obegripligt.

Varför inte välkomna nya tankar i stället för att känna sig hotad av dem? Så mycket intressantare det hade kunnat bli om vi hade haft ett respektfullt samtal och sluppit det mästrande och uppläxande tonfallet.

Läs mer: Mariautställningen saknar nyanser

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Kultur & Nöje

Norstedts lanserar läsplatta

Färdigladdad med böcker. Nordstedts Förlag börjar i dag att sälja läsplattor tillsammans med nätbokhandelsföretaget Bokus.

Veckans skivor 10/2

Sade

Sade ska vara ledsen

Betyg 3 Efter tio års paus har soullegenden Sade samlat sig till en ny platta, lika bitterljuv och besjälad som vanligt. ”Soldier of love” 3

Lyssna på Sade: "The moon and the sky" och ”Skin”.

Möbelmässan missar miljön Foto: Anette Nantell

Möbelmässan missar miljön

Möbelmässan i Stockholm. Det snackas om grön design. Men handfasta exempel på klimatanpassat nytänkande är svårare att upptäcka.

Scenvåren 2010

Sommarnatten ler igen i vår Foto: Christine Olsson

Sommarnatten ler igen i vår

Stockholms stadsteater gör saga av Ingmar Bergmans erotiska karusell. Se bildspel och läs artikel om "Sommarnattens leende". 5

Vårens premiärer. Håll koll med DN:s kalendarium.

DN:s kulturchef Maria Schottenius:

DN:s kulturchef Maria Schottenius: Läs, planera och njut! 7

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna Foto: Sandra Charina Lundin

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna

"Bergsprängardöttrar" ska bli startskottet för en diskussion om kriminalvården. Läs mer. 9

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 8

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 9

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet. 2

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 6

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 144

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 10

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Mord i Rotebro

Man hittad död under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 17

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 11

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 29

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 10

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11