Debatten om drottningens familj

Frågetecknen kring affärerna behöver rätas ut

Publicerad 2011-12-29 09:00

Foto: Svenska Kungahuset / Scanpix En ung Silvia håller sin pappa, Walter Sommerlath, i handen.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Invektiven haglar när Madeleine Leijonhufvud (DN Kultur 23/12) på nytt ansluter sig till dem som tycker synd om drottningen för att Kalla fakta avslöjat att Walther Sommerlath deltog i ariseringen av ett judiskt företag i Nazi-Tyskland. Hon förnekar till och med att Sommerlath deltog i ariseringen, och påstår att han hjälpte den judiske ägaren till fabriken, Efim Wechsler.

Uppgiften om att det skett ett slags bytesaffär mellan Sommerlath och Wechsler kom fram först efter våra program genom Expressens reporter Arne Lapidus, som hittade en avlägsen släkting till Wechsler i Jerusalem. Vi rapporterade direkt om detta i Kalla fakta.

Nu har drottningen fått fram dokument som bekräftar berättelsen om bytesaffären. Dokumenten bevisar dock inget annat än att Wechsler genom denna eventuellt skaffade sig en möjlighet att få ut ett visst värde av sin fabrik när han lämnade Tyskland. Att övertagandet registrerades som en ”Arisierung” är obestridligt dokumenterat, liksom att Efim Wechsler inte hade något annat val än att överge sin fabrik och fly Tyskland.

När drottningen i en intervju våren 2010 för första gången kommenterade sin fars nazistiska förflutna sade hon att han ”inte var politiskt aktiv” och att fabriken han drev i Berlin under kriget tillverkat leksaker. Detta skedde åtta år efter att tidningen Arbetaren (2002) avslöjat att Walther Sommerlath varit medlem i nazistpartiet och att fabriken tillverkat krigsmateriel.

Leksaker eller krigsmateriel? Partimedlem – men inte politiskt aktiv? Hjälpare eller förövare? Det handlar tydligen om vilket perspektiv man väljer. Av respekt för historieskrivningen vore det välkommet med ett mer sakligt förhållningssätt.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Skärmdump Youtube Franska journalisten Edith Bouvier i Youtubeklippet.

Journalister vädjar om hjälp i Syrien

”Jag behöver opereras.” I ett Youtubeklipp vädjar skadade journalisterna Edith Bouvier och Paul Conroy om eldupphör.

Upproret i Syrien. Minst 6.000 människor har dött, enligt FN:s siffror.

Foto: Fredrik Persson / Scanpix Jelena Isinbajeva är tillbaka i toppen.

Världsrekord av Isinbajeva

XL-galan i Globen. Jelena Isinbajeva hoppade 5,01 – nytt världsrekord inomhus. Moa Hjelmer och Ebba Jungmark var de bästa svenskarna i Globen.

Svensk fick lämna Egypten

Allt tyder på namnförväxling. Den svenske mannen, som nekades utresa från Egypten, har på torsdagen fått lämna landet.

Foto: Maja Suslin / Scanpix

Djurgården tog chansen

Elitserien Mika Zibanejad inledde Djurgårdens målskytte vid 2–1-segern mot Växjö på Hovet.

AIK utan chans. Färjestad vann med 3–1 i Karlstad.

Skellefteå har hittat formen. Vann mot Modo med 4–3.

Jumbon igång. Timrå tog två poäng av Linköping.

Hemmasviten bruten. HV 71 slog Brynäs.