Gazakonvojen

Ingrid Lomfors: En verklig frihetsrörelse kan få murar att falla

Publicerad 2011-07-06 09:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Forskaren och aktivisten Mattias Gardell är inte mottaglig för några som helst kritiska synpunkter på aktionen Ship to Gaza. Inte ens om de framförs av personer som faktiskt är emot Israels blockad av Gaza. Det är just denna endimensionella världsbild och politiska tvärsäkerhet hos Gardell och hans kamrater som sår tvivel om Frihetsflottans verkliga uppsåt.

Israel-Palestinakonflikten är en av de mest komplexa och svårlösta konflikterna i världen. Två folk gör anspråk på samma land. Deras förhållande är långtifrån jämställt, men båda förfogar över möjligheter att fritt välja sina företrädare och på så sätt påverka sin framtid. Det gäller även invånarna i Gaza. De har röstat fram en regering som vill utplåna Israel och som varje år avfyrar tusentals raketer mot civilbefolkningen i Israel. Israels reaktion på dessa raketer har varit oproportionerlig och helt oacceptabel, i synnerhet i samband med Gazakriget 2008. Men man kan också dra slutsatsen att den oprovocerade raketbeskjutningen från Gaza förlänger och fördjupar konflikten. Därför menar jag att det finns skäl att ställa sig frågan om man verkligen kan frånta Gazaborna sin del av ansvaret.

Gardell viftar emellertid bort frågan och påstår felaktigt att jag beskyller oskyldiga barn i Gaza för Israels blockad. Han menar att jag ”öppnar en etisk klyfta mellan oss”. Därmed illustrerar han vad jag menar med självbelåtenhet: Gardell tar alla tillfällen för att placera sig själv bland de rättfärdiga och de godas sida av ”klyftan”. Han är inte intresserad av frågor, eftersom han redan har alla svaren. Men min fråga om ansvar är varken moralisk eller retorisk, utan politisk.

Jag tvivlar på att aktionen Ship to Gaza kan ge den hjälp som palestinierna behöver. I det långa loppet måste såväl palestinier i Gaza som israeler ta sig ur offerrollen och använda demokratin för att bygga samhällen som kan ge sina medborgare frihet och fred. I och med den arabiska våren öppnar sig nya möjligheter för en tredje väg. Det hade därför varit på sin plats om västvärlden skickat sina budskap om solidaritet till alla arabiska hamnar där människor just nu kämpar för mänskliga rättigheter och framtiden står och väger. En verklig frihetsrörelse i Mellanöstern, som också inkluderar fredsrörelsen i Israel, kan få vilka regeringar, murar och blockader som helst att falla.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 26 8 tweets 18 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer