Johan Croneman svarar Jan Helin

Publicerad 2009-03-26 12:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Jan Helin sitter på framkanten, dinglar med benen och spanar ut mot medieuniversum. Nöjd och glad och på som fan. Nästa vecka bloggar han själv om hur det är att jobba på neurokirurgen på KS. Han opererar ett aneurysm! Och deras reporter Bengt Varan skall försöka spendera bonusar för 10 miljoner – på ett dygn. Följ honom på twitter.

När vi andra är på oorganiserad reträtt från fronten möter vi Aftonbladets oförvägna redaktion, på väg framåt. Vilket mod.

Jag blir rörd av Jan Helins omtanke, han engagerar sig inte bara i Aftonbladets läsare, han bryr sig lika mycket om DN:s. Jag tror där­emot att många DN-läsare känner stark oro för hans engagemang. Det han säger är följande: ”Ha, nu måste ni också skriva om ’Let’s dance’, fast ni tycker att det är skit.”

Ja, delvis har han helt rätt. Läsarnas intressen styr självklart många publiceringar. Ibland är det klokt att stå emot, driva en egen publicistisk linje – inte ängsligt dra i väg och gömma sig i medieflocken av det enda skälet att ”dom är flest, därför har dom mest rätt”.

Och du, Jan Helin, det där att man sitter i ”finrummet” så fort man över huvud taget piper om er journalistik: Är inte det grymt mycket 1987? Och vet du vad: Många av oss föredrar trots allt ett journalistiskt finrum framför ditt tomrum.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.