Jag kan bara konstatera att Andreas Malm och DN Resor har olika åsikter om huruvida koldioxidkompensation kan öka resenärernas medvetenhet om att flygresor medför en kostnad för miljön.
Debatten skulle kunna avslutas där om det inte vore för att han för fram ny kritik mot ett av de biståndsprojekt som Climate Care bedriver i Indien (DN 19/4). Han pekar på orättvisan i att man genom att installera fotdrivna bevattningspumpar avhåller indiska bönder från modern teknologi, så att privilegierade i väst ska kunna fortsätta fylla atmosfären med koldioxid. Men alternativet för de indiska bönderna är inte modern teknologi utan tvånget att behöva lägga ut stora summor på att hyra bränsleslukande, smutsiga och koldioxidskapande dieselmotorer för att bevattna sina åkrar.
I stället har de i detta projekt, som helt är initierat av en indisk organisation, fått en möjlighet att öka sina bevattningsarealer till en betydligt lägre och miljövänligare kostnad än tidigare. Under de senaste tio åren har över en halv miljon fotpumpar installerats i Indien.
Vad Climate Care gör är att stödja informationsspridning om denna anpassade teknologi i byarna, med hjälp av pengar från koldioxidkompenserande flygresenärer.