Ja, jag tycker att det är oseriöst av ett barnboksförlag att utgå från en värdegrund. Ja, jag tycker att kvaliteten på böckerna blir lidande. Jag kan se en enda bra grund för ett barnboksförlag som inriktar sig på skönlitteratur: att ge ut konstnärligt bra barnböcker.
Om det bakomliggande syftet syns för tydligt blir boken mer lärobok än skönlitterär upplevelse. Sedan spelar det mindre roll om boken utgår från krammärkning, läsinlärningsbehov eller något annat: uppfostringsnit är helt enkelt ingen bra grund.
Bra litteratur ger både fantastiska skönhetsupplevelser och vilda, spretiga och obekväma bilder av verkligheten. Ibland går den på tvärs med allt vi tror på, ibland flätar den in sig i våra värderingar. Ibland är den nästan outhärdlig. Men skönlitteraturens uppgift är att visa oss vad vi inte redan visste.
Självklart finns det också besvärliga barnböcker som blir allt svårare att läsa rakt upp och ner, om det nu är det man har tänkt sig att göra. Det har gång på gång diskuterats huruvida Pippi Långstrumps pappa ska få fortsätta att vara negerkung på Kurrekurreduttön, som Astrid Lindgren skrev. Rabén & Sjögren har valt att inte skriva om författarens text. I USA har Mark Twains klassiker "Huckleberry Finn" diskuterats som ett problem i collegelitteraturen eftersom den nämner ordet "nigger" uppåt två hundra gånger.
Så visst är det besvärligt med litteraturhistoria, och även med modern litteratur som speglar författares och konstnärers ibland tråkiga värderingar. Men det är inget skäl att ersätta den med tillrättalagd propaganda där världen är rättvis och fin. Vi ska fortsätta att läsa bra böcker för våra barn, vi ska förklara att det finns och har funnits fördomar och förtryck. Hur ska barnen annars kunna bemöta dem när de stöter på dem i verkliga livet?
Barn kommer alltid att möta olika former av dumhet i världen. Vi kan inte skydda dem. Det enda vi kan göra är att lära dem att tänka själva.
Jag är helt överens med Karin Salmson om att barn utsätts för en våldsam indoktrinering i dag, via reklam, leksaksbutiker, kläder, musik, teve - genom alla former av masskultur.
Vi är däremot inte överens om lösningen. Jag tror inte att man motverkar propaganda med annan propaganda, och skönlitteraturen har en långt större uppgift än att vara propaganda.