Integrationsminister Nyamko Sabuni vägrade att ställa upp i en debatt i SVT mot samhällsdebattören Kurdo Baksi. När hon fick veta att han skulle medverka i "Uppdrag granskning" hotade hon att hoppa av programmet.
I går spelade "Uppdrag granskning" in ett debattinslag med integrations- och jämställdhetsministern. SVT hade bjudit in Baksi som gäst i panelen, men tvingades avboka honom efter Sabunis besked. Till saken hör att Baksi i lördags skrev ett mycket kritiskt debattinlägg i DN om ministern.
- Ska ett statsråd bestämma hur ett SVT-program ser ut? Det är konstigt att utesluta någon för att han skriver för kritiskt, säger Kurdo Baksi.
Malin Engstedt, Sabunis pressekreterare, har en annan syn på saken:
- Det var inte det upplägg SVT hade presenterat för oss från början. Hon tyckte också att det fanns kränkande inslag i hans debattinlägg i DN som hon inte ville bemöta i tv i just det här sammanhanget, säger Malin Engstedt, Sabunis pressekreterare.
Är det inte farligt när statsråd går in och dikterar vilka som får och inte får vara med i tv-program?
- Det är inte så att hon bestämmer vilka som ska vara med. Men hon ville inte möta honom i just det här programmet under de här förutsättningar.
Lena Laurén, programredaktör på SVT, konstaterar att det blir allt vanligare att gästerna ställer krav för sin medverkan.
- Jag är fullkomligt chockad över hur mycket villkor de ställer, vem de kan tänka sig att debattera mot eller inte. Det är ett debattklimat under all kritik, jag fattar inte varför en integrationsminister inte vill prata integration eller varför Mona Sahlin inte vill möta integrationsministern. Hon var också inbjuden till programmet.