För bolaget som berikade mänskligheten med PCB och Agent Orange tycks ingen pr-spin för hisnande. Det är naturligtvis för att mätta de hungrande som Monsanto barskrapar indiska småbrukare till döds – en affärsverksamhet som bekräftas av fler källor än Vandana Shiva. Zetterstrand missade väl till exempel inte ”Världen enligt Monsanto” på SVT nyligen?
Genom politisk lobbning och aggressiv marknadsföring skaffar sig Monsanto monopolställning på utsäde, alltså tvingar på bönderna sina produkter, varefter de chockhöjer priserna. Så gillras skuldfällan som ligger bakom självmorden.
I den högt ansedda IAASTD-rapporten (agassessment.org) ger 400 oberoende forskare – med stöd av bl a Världsbanken, UNEP, Unesco, FAO och WHO – en vederhäftig beskrivning av gmo-industrins negativa effekter i u-länder.
En miljard människor i världen svälter. På grund av Monsanto kommer antalet att växa, eftersom:
1) oberoende forskning visar att gm-grödor inte ger större skördar; 2) gm-grödorna förutsätter ett monokulturellt, ohållbart jordbruk som sänker grundvattennivån och utarmar jordarna;
3) världssvälten är ett fördelningsproblem.