Mana

Tromb tackar nej till kulturrådspengar

Publicerad 2008-01-21 10:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Statens kulturråd har nekat tidskriften Mana ekonomiskt stöd, med hänvisning till att tidskriften har ett felaktigt ideologiskt innehåll. I Aftonbladet (18/1) meddelar redaktionen för tidskriften Tromb att man därmed tackar nej till sina 75 000 kronor i bidrag och uppmanar andra tidskrifter att göra samma sak.

De tidskrifter som av Statens kulturråd bedöms vara socialistiska kanske bli utan kulturrådspengar hur som helst; den medialt mest synliga ledamoten i Kulturrådets styrelse ifrågasätter åtminstone deras rätt till stöd.

Och ni andra tidskriftsredaktioner, som går fria från alla misstankar om socialism? Vem vill ta emot statsbidrag som villkoras utifrån den tänkbara kommersiella potentialen i framtiden hos er publikation och den politiska tendens som medlemmar av Statens kulturråd tycker sig skönja?

Hittills har alltså signaler gått ut som säger: Ingen socialism är önskvärd, ingen kvinnofientlighet (inkluderar det all kritik av feminismen?), ingen Israelfientlighet eller om det nu var Israelvänlighet etc. Plus att de mottagna bidragspengarna förväntas växa. Statens kulturråd i dag blir i så fall närmast att jämföra med ett investmentbolag.

Vem vill ta emot pengar på dessa villkor? Vem gör det inte?

Och ni andra ledamöter av styrelsen för Statens kulturråd, ni är så tysta. Vad tycker ni egentligen om allt detta ståhej?

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Etiopisk hemsida ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Foto: AP

Tsunamispillror når fram till USA:s kust

Mänskliga kvarlevor och bilar. En flytande ö av skräp från tsunamin i Japan, stor som Kalifornien, närmar sig Nordamerikas västkust.

Präster lejde egna mördare

Slöt självmordskontrakt. Två präster som hittades ihälskjutna i Colombias huvudstad Bogota för ett år sedan betalade själva för uppdraget.

Webb-TV

Just nu: Sverige ska stödja EU militärt

Direktsändning utrikesdebatten i riksdagen. Carl Bildt presenterar utrikesdeklarationen och debatterar den med övriga partier i riksdagen.

Foto: Scanpix

Handelsbanken höjer utdelningen

Starkt resultat från storbanken. Handelsbanken höjer så väl vinsten som räntenettot under det fjärde kvartalet.

Kraftigt vinstlyft för Kinnevik. Stenbecksfärens maktbolag.