Nyskapande sker inte på beställning..
Svensk barn- och ungdomsteater har under decennier vunnit respekt för att inte bara nå nya och stora publikgrupper utan för att på samma gång vara konstnärligt nyskapande. Unga Riks, Unga Klara och en rad fria grupper har äran härav. I synnerhet har Unga Klara lyckats förena rollen som publik teater med den att vara ett slags experimentverkstad.
Stockholms kulturborgarråd Madeleine Sjöstedt har med kraft framfört förslag att stadens kulturpolitik i ökad utsträckning ska inriktas just på det nyskapande. Mot den bakgrunden syns det oklokt att ledningen för Stadsteatern vill upplösa Unga Klara som självständig enhet för att i stället låta den ingå som en del av andra av Stadsteaterns verksamheter.
Det nyskapande kan aldrig beställas fram för leverans på fastställt datum. Det måste få möjlighet till långsam mognad, samtidigt som det likt ömtåliga frukter måste skördas utan dröjsmål när mognaden inträtt. Den nyskapande konstnären är som forskaren en person som aldrig kan avkrävas garantier för resultat - av det skälet måste det omgivande samhället visa tillit till och stödja den som dokumenterat talang i sitt skapande.
Därför passar praktiskt taget aldrig experimentella verksamheter in i institutioner som har - och måste ha - exempelvis bestämda produktionskrav ställda på sig.
Samtidigt behöver också det experimentella tillgång till en egen fast struktur. För oss är detta det viktigaste skälet till att varna för en förändrad verksamhetsform för Unga Klara som skulle kunna komma att äventyra dess konstnärliga kraft. Unga Klara är en verksamhet, inte ett slags varumärke.
Bengt Göransson fd kulturminister, Lars Norén dramatiker, författare, Anna Takanen konstnärlig ledare Göteborgs stadsteater, Sven Lindqvist författare, Johan Cullberg psykiater, författare, Bo Göranzon professor i yrkeskunnande och teknologi, KTH, Ingela Josefsson professor i praktisk kunskap, Södertörns högskola, Ana Laguna dansare, Mats Ek konstnärlig ledare Cullbergbaletten, Agneta Stark professor och rektor, Högskolan Dalarna, Iréne Matthis professor i psykoanalys, författare, Anna Hedborg fd styrelseordförande i Kulturrådet, Eva Ström författare, Börje Ahlstedt skådespelare, Robert Broberg artist, Maria Sveland författare, Tiina Rosenberg professor, Lunds Universitet, Henning Mankell författare, Elin Klinga skådespelerska, Alexander Ahndoril dramatiker, författare, Bob Hansson poet, Gustaf Skarsgård skådespelare