Projektchefen svarar i Slussendebatten.
Nya Slussen byggs för färre bilar och fler cyklister. När anläggningen är klar 2020 kommer den som cyklar att kunna ta sig mellan Gamla stan och Södermalm på tre olika vägar: via cykelstråken på huvudbron, i kajplan eller på den helt nya gång- och cykelbron som ska gå parallellt med tunnelbanebron och som leder både ned till kajplan och upp till Södermalmstorg. Gång- och cykelbron kommer att bli det självklara valet för den som cykelpendlar till jobbet. Därför kommer varken Bengt Ohlsson eller någon annan att ha några problem att fortsätta att cykla över Slussen, som Marianne Lindberg De Geer skrev i gårdagens DN.
Tre av fyra cyklister i den attitydundersökning som Stockholms stad precis har genomfört är positiva eller mycket positiva till stadens planer på att bygga om Slussen – och lika många tror att nya Slussen kommer att bli bättre för cyklister än dagens anläggning.
Slussen är ju en riktig sluss också. Den som går på kajplan mellan maj och oktober kommer att kunna märka det. När båtar slussas öppnas en sida i taget av slussen och den är öppen 3,4 minuter. När båtarna är inne i slussen höjs eller sänks vattnet och sen öppnas slussen på den andra sidan. Det kommer alltså alltid att finnas en väg över vattnet som är öppen även nere på kajplan. Har man inte tid att vänta några minuter kan man gå till den andra änden av slussen – eller över huvudbron eller gång- och cykelbron.
Från kajplan kan man gå inomhus till tunnelbanan, bussterminalen eller gallerian – eller promenera precis nere vid vattnet, från Söder Mälarstrand till Stadsgårdskajen, eftersom Stadsgårdsleden kommer att vara överdäckad.
Trapporna – som på det allra högsta stället har 77 trappsteg – är inte tänkta att vara det primära sättet för att ta sig mellan stadsdelarna – det finns ju gott om andra vägar. Däremot är de ytterligare ett sätt att komma närmare vattnet, som i dag är mycket svåråtkomligt trots det attraktiva läget mitt i Stockholm. Här kommer man att kunna sitta med en kopp kaffe en stund och se ut över Gamla stan – eller gå hela vägen upp till Söders höjder om man vill.