Debatten om "Gömda"

Debatt om "Gömda" drog publik

Publicerad 2009-01-19 22:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Måndagskvällens publicistklubbsmöte i Stockholm lockade en rekordpublik. Hur media hanterat den utmanade sanningshalten i Liza Marklunds "Gömda" engagerade hundratals.

"Hur klarar medierna att hantera en affär som rör en av Sveriges mest kända journalister?" och "Duckar kultursidor och nyhetsredaktioner för granskningen av Liza Marklunds böcker." Det var frågor som ställdes av kvällens samtalsledare, Publicistklubbens ordförande Ulrika Knutsson.

- Jag menar att bloggvärlden har gjort den här frågan. Och jag menar att vi inte har hukat, däremot var vi noggranna innan vi publicerade, svarade Aftonbladets chefredaktör Jan Helin.

Han fick mothugg från TV4-reportern Annika Widebeck, som undersökt saken i den svenska staden där det som skildrats i "Gömda" ska ha ägt rum, enligt Monica Antonsson vars bok "Mia-Sanningen om Gömda" dragit igång debatten.

- För mig handlar det om pressfrihet. Åk till (staden)! Det är jag, Expressen, Medierna och danska TV2 som varit där. Är det god journalistik?, frågade Widebeck.

Leo Lagercrantz, debattsajten Newsmills redaktionschef, betonade bloggarnas vikt i att debatten väckts.

- Det har varit positivt att bloggarna fått större genomslag, en otrolig demokrativinst tycker jag, sade han.

Jan Guillou, som tillsammans
med Ann-Marie Skarp representerade Marklunds förlag Piratförlaget, berättade att han inte läst "Gömda", efter överenskommelse med Marklund.

- Jag skulle störas av skarvarna som yrkesman, Och av att hennes politiska projekt lämnar för många dörrar öppna, sade han.

Expressens kulturchef Björn Wiman såg frågan om sanningshalten som viktig i ett längre perspektiv.

- "Gömda" i sig har blivit en symbol för mäns våld mot kvinnor. Hur boken uppfattas påverka hur man ser på samhällsproblemet i framtiden, sade han.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP Protest i Aten och Luxemburgs premiärminister Jean-Claude Juncker.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Luxemburgs premiäminister Juncker, som skulle lett mötet, uttalar sig skarpt.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Ausonius vill ha tidsbestämt

Försöker igen. John Ausonius, även känd som lasermannen, ansöker nu om att få sitt livstidsstraff tidsbegränsat.

Foto: Scanpix

Skrev kränkande om Lööf på Twitter

Man i 50-årsåldern får böta. Mannen ofredade C:s partiordförande genom att skriva inlägg med könsord och sexuella förslag.

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.