”Det handlar inte om att hitta den bästa artisten”

Publicerad 2011-02-02 11:31

Foto: Emma Johansson. Hanna Fahl ska genom sin blogg skildra hur arbetet med Melodifestivalen och de olika deltävlingarna går till.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den som vill ha ett roligt, hårt och analytiskt perspektiv på Sveriges mest älskade och hatade underhållningsprogram bör läsa DN:s nya blogg, Melodifestivalen 2011. Hanna Fahl är personen bakom bloggen.

Hanna Fahl är 32 år och har sina rötter i västgötska Lidköping. Numera bor hon i Stockholm och är ett namn i den svenska populärkulturen. Hon har tidigare jobbat som programledare för underhållningsprogrammet P3 Populär och är idag reporter på Dagens Nyheters kultursidor. Sina egna minnen av Melodifestivalen tror hon liknar många andras.

- Det var årets tv-höjdpunkt! Man fick stanna uppe sent, och hela familjen satte egna poäng på låtarna. Herreys ”Gyllene skor” var den första singeln jag ägde, säger Hanna Fahl.

Bloggen som har premiär på torsdag ska skildra hur arbetet med Melodifestivalen och de olika deltävlingarna runt om i Sverige går till. Men Hannas vision med bloggandet är mer än så.

- Jag ska också försöka förklara varför Melodifestivalen är en så stor del av den svenska populärkulturen, och varför den är värd minst lika mycket uppmärksamhet som ett fotbolls-vm, säger hon.

Hanna Fahl har också sett Melodifestivalen från insidan, ett år satt hon med i urvaljuryn som lyssnade igenom tusentals bidrag och valde ut de tävlande, och förra året var hon medlem i finalens Stockholmsjury.

- Kanske kan jag avslöja ett och annat från bakom kulisserna!

Vi kommer att kunna följa Hanna genom alla deltävlingarna och fram till finalen i Globen i mars. Bloggresan går av stapeln på onsdag och första stoppet blir Luleå. Hanna kommer att resa med flyg och tåg.

- Jag älskar att bo ensam på hotell, det får mig att känna mig som en handelsresande i nylon på femtiotalet!

På frågan varför Melodifestivalen blivit ett så omtyckt program har Hanna Fahl ett klart svar.

- Vi har ju så få megaevangemang i Sverige. Melodifestivalen är vår motsvarighet till amerikanska Superbowl. I grund och botten handlar det ju om underhållning. Ingen med förståndet i behåll tror väl egentligen att Melodifestivalen handlar om att hitta landets bästa artist, men däremot är det ett fantastiskt underhållningsevenemang som i bästa fall kan generera en och annan konstig, rolig eller spektakulär hitlåt.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Flicka skadades svårt i fall

Föll från andra våningen i fastighet i Malmö. Flickan, som är född 2008, fördes till sjukhus med allvarliga skallskador.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 8 7 tweets 1 rekommendationer