Ipred-lagen

"Det står och faller med domstolarna"

Publicerat 2009-02-23 07:30

Ipred-lagen är kontroversiell. Förespråkarna menar att den minskar den olagliga fildelningen på internet, kritikerna att den inskränker den personliga integriteten.

En av lagens främsta kritiker är Pär Ström, integritetsombudsman för stiftelsen Den nya välfärden. Hans viktigaste invändning är att polisiära befogenheter nu lämnas till privata aktörer.

- Vi får ett slags privatspaning, en privatpolis. Var man surfat på internet är väldigt känslig information.

Han anser att systemet är bra som det fungerar i dag: för att informationen ska kunna lämnas ut – och då bara till polis – krävs misstanke om brott som enligt straffskalan ger fängelse.

En annan viktig fråga, som han dessutom säger sig sakna i debatten, är det faktum att fler aktörer än bara stora skivbolag kan dra nytta av Ipred-lagen. Han tror att Scientologkyrkans agerande i Finland exemplifierar vad vi kan få se:

- De är väldigt nitiska med vilka som laddar ned deras hemliga bibel. I ett fall fick de ut uppgifter om en person som hade gjort detta via en anonymiseringstjänst. Det visar att de är väldigt aggressiva med upphovsrätten.

Och Pär Ström kan tänka sig fler scenarier än så; åtskilliga farliga aktörer står redo att äntra scenen, om han får gissa.

- Det kan till och med bli så att fällor riggas. Anta att exempelvis extrempornografiska bilder läggs ut, de marknadsförs diskret, laddas ned – varpå leverantören begär ut uppgifter, enligt Ipred-lagen, om vem som har gjort det. Därmed har denne en hållhake på brukaren.

En annan fara han ser är risken för utpressning, något som har debatterats flitigt.

- Utomlands tenderar upphovsrättsorganisationer ägna sig åt vad man skulle kunna kalla legaliserad utpressning. De kan säga till dig att de avser stämma dig på 250.000 kronor – men att du slipper om du betalar 10.000 inom en vecka. Då kanske du betalar av rädsla, även om du har rätten på din sida.

Jan Rosén, professor i civilrätt och ordförande i Svenska föreningen för upphovsrätt, hävdar dock att oron för att illegala fildelare ska drabbas av orimliga krav på skadestånd är överdriven. Till TT säger han att det är en ”orimlig tanke” att man skulle ”slå med storsläggan”:

- Man skulle vara stendöd i massmedia på fem minuter, sade han då riksdagen tidigare i år höll en utfrågning om lagen.

Datainspektionens generaldirektör, Göran Grönlund, är kluven då han talar med DN.se.

- Lagen talar om en proportionalitetsbedömning vilket är ett sätt att försöka minimera riskerna, men allt handlar om tillämpning. Allt jag kan säga är att det är viktigt att domstolarna tillämpar lagen på ett klokt sätt. Det står och faller på det.

Sara Lindbäck, jurist vid Antipiratbyrån, är en av Ipred-lagens främsta förespråkare. Hon har tidigare sagt till DN att hon tycker att förslaget borde blivit verklighet redan 2006.

- I mötet med utländska kolleger slås jag ofta av att det svenska skyddet för upphovsrätten är väldigt dåligt. Det märks i vårt dagliga arbete. I kontakten med polisen blir det tydligt för oss att de har svårt att hitta utredningsresurser till upphovsrättsbrott.

För TT framhåller hon att hon att farhågorna för integriteten är kraftigt överdrivna eftersom andra länder som infört lagstiftningen ”inte har några problem”.

- Det ska ske en domstolsbedömning för att man överhuvudtaget ska få ut uppgifterna, påpekar hon och säger sig inte heller se någon risk för att sekter eller politiska extremgrupper ska kunna utnyttja lagen.

På onsdag tar politikerna över ordväxlingen då de röstar om lagen, men frågan är vilka som egentligen segrat i debatten utanför riksdagshuset?

På nätet råder inga tvivel. Facebook-gruppen ”Stoppa Ipred” hade ett par dagar inför omröstningen drygt 80.000 medlemmar. Gruppen ”Ja till Ipred” kunde inte räkna till fler än 902 personer.
 

Läs mer: "Jag kommer att sluta fildela"

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Kultur & Nöje

Scenvåren 2010

Sommarnatten ler igen i vår Foto: Christine Olsson

Sommarnatten ler igen i vår

Stockholms stadsteater gör saga av Ingmar Bergmans erotiska karusell. Se bildspel och läs artikel om "Sommarnattens leende". 5

Vårens premiärer. Håll koll med DN:s kalendarium.

DN:s kulturchef Maria Schottenius:

DN:s kulturchef Maria Schottenius: Läs, planera och njut! 6

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna Foto: Sandra Charina Lundin

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna

"Bergsprängardöttrar" ska bli startskottet för en diskussion om kriminalvården. Läs mer. 9

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 7

Hallströms nya petar ned "Avatar" Fredrik Persson / Scanpix

Hallströms nya petar ned "Avatar"

”Dear John”. Efter premiärhelgen i USA hade svenskens romantiska drama knipit förstaplatsen på amerikanska biotoppen. 14

Haiku-feber

Haiku-feber

Haikuvågen på Twitter har sköljt över DN.se. Haikufantasten Florence Vilén ger dig vägledning i skrivandet. Skriv en egen haikudikt! 49

"R" av Michael Noer och Tobias Lindholm. "R" av Michael Noer och Tobias Lindholm.

Festivalrekord i Göteborg

Nytt publikrekord för filmfestivalen som avslutades på söndagen. Bästa film blev danska "R". Läs mer. 2

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival.

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival. Publiken nästan slåss i kön för den ena udda filmen efter den andra.

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 8

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet. 2

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 111

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 74

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 63

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.