Men den verkliga jämställdheten saknas än.. Efter en vecka utomlands kommer jag hem till hysteriska reaktioner på ett vinklat teveprogram om hur män som misshandlar kvinnor förföljs av svenska kvinnojourer. I pressen ondgör sig beskäftiga kommentatorer över feminismen och ifrågasätter dess samhällsanalys.
Efter en vecka utomlands kommer jag hem till hysteriska reaktioner på ett vinklat teveprogram om hur män som misshandlar kvinnor förföljs av svenska kvinnojourer. I pressen ondgör sig beskäftiga kommentatorer över feminismen och ifrågasätter dess samhällsanalys. I Konsumkön får jag frågan om också Fi menar att alla män våldtar eller ingår i satanistiska pedofilnätverk! Meddelar härmed att Feministiskt initiativ inte är av den åsikten. Citera mig gärna.
Det är ett brutalt uppvaknande till ett land där många tycks ha förlorat sinnet för proportioner. Självklart är män som våldtar eller misshandlar undantag, även i Sverige. På resan hem läste jag en starkt positiv artikel om "de kvinnliga männens land" i den tyska dagstidningen Die Zeit. Deras medarbetare Susanne Mayer har besökt Sverige och talat med avspänt lufsiga chaufförer, myspysiga datakillar, kritstrecksrandiga riksdagsmän och kraglösa regissörer som alla vittnar lyriskt om sin aktiva papparoll.
Mayers förtjusning ska läsas mot bakgrund av det könskonservativa tyska samhället som producerar män som anser att det är normalt att gå på bordell och att det är självklart att en ensamstående heltidsarbetande mamma ska betala mer av sin lön i skatt än en man med hemmafru (oavsett om det finns barn).
I ett land där en rejäl skattesubvention för mannen utgår för "vård av frisk man i hemmet" har kvinnorna nu fått nog och påbörjat en landsomfattande födslostrejk. Tyska kvinnogrupper hör av sig för att få information om Fi.
Artikeln i Die Zeit kommer alltså i rättan tid, och det är inget tvivel om att Sverige ur ett tyskt perspektiv har världens absolut bästa män. Jag läser i Die Zeit: "Vad har de gemensamt? Jo, det är sättet på vilket de ser världen: med kvinnlig blick. Dessa män är feminister. De säger det och de försöker leva upp till det. De är förstås svenskar. Förföriskt. "
Svenskor är inte lika lätt förförda, även om vi kan kosta på oss att bli glada. Med vår långa kamp för jämställdhet i bagaget vet vi att det bara är första steget. Det är bra, till och med jättebra att män visar solidaritet med sina fruar och sina döttrar och delar lika i familjen. Men det andra, och avgörande steget är att dela lika på arbetsmarknaden. Det är ansvarsfullt och svårt eftersom det handlar om att som man vara uppmärksam på när kvinnors arbete värderas lägre än mäns.
Det är den man som tackar nej till löneförhöjning om inte också hans kvinnliga kollega som är lika duktig får samma lön som han som förändrar världen. Feministiskt initiativ välkomnar sådana män, och många är redan med oss.