22.50 Nu är det avgjort - Kevin Borg är "Idol 2008". "Tack så mycket, alla!" ropar han efter det att Peter Jihde låtit Kevins version av "vinnarlåten" strömma ut i Globen.
22.46 Reklampausen var nog bra för spända hjärtan här och där. Nu stegar en rad tidigare eliminerade finalister in med kuvertet som avgör allt.
22.31 Skönsjungande pojkarna i Il Divo hyllar Kevin och Alice - och Abba - med Björn och Bennys "The winner takes it all". Ja, vad ska man säga? Röstslussen är stängd - tävlingen avgjord. Huu! Vad säger juryn, först och främst? Andreas säger Kevin, Laila väljer Alice och Anders håller på Kevin.
22.26 Nu är vi gång igen, det avgörande ögonblicket närmar sig. Vem vinner? Sista "Idol"-halvtimmen 2008 inleds med rekapitulerande av finalisternas insatser i första avedlningen.
21.30 Nu kan ingen av dem göra mer, den här gången. Första avdelningen av "Idol"-finalen är över. Klockan 22.25 är TV4 tillbaka med upplösningen av dramat. Vem vinner, blir det favorittippade Kevin Borg, eller är det Alice Svensson som till slut kammar hem flesta rösterna?
21.21 Dags för Alices sista insats i "Idol", vinnarlåten. Vad ska hon göra med den (låten som hon förstås försäkrar att hon "älskar")? Hon tar det lite lugnare än Kevin, iklädd en violett lager på lager-kreation som Globenvindarna tar tag i. Tonartsbytet satt där med! Men visst, hon fixar det här med.
21.06 Vinnarlåten, skriven av juryns Andreas Carlsson i par med Jörgen Elofsson, "With every bit of me". Som sig bör en ballad i den bombastiska skolan. Kevin försäkrar att han gillar den skarpt. Ja, vad ska man säga med låtskrivaren sittande fem meter bort...? Oj, där kom tonartsbytet. Kevin i Beatleskostym à la 1963. Minus slips. Nu kan inte maltesen göra mer i "Idol", mer än att vänta på tittarnas dom.
20.57 Tittarna har satstat på rock även för Alice: Kiss "Heaven's on fire". Och detta är inte avgjort, Hedesundskan tar i som om hon gör audition för att ersätta maskad Kissare. Och får platsen! Juryn då? Anders Bagge, Laila Bagge och Andreas Carlsson är överens - Alice rockar fett. Och Andreas påstår att han snackat med Kiss Paul Stanley nyligen - som då undrade "vem är den där fantastiskt sjungande tjejen på vår hemsida?" (Alice ska finnas där, enligt uppgift, sanktionerad av Kiss själva).
20.52 Tittarna har bestämt att han ska sjunga snällhårdrockande Bon Jovis låt "Livin´ on a prayer", skriven av Jon Bon Jovi, Richie Sambora och Desmind Child. Inte att ta miste på att Kevin är tacksam för tittarvalet. Med Jon Bon Jovi-stil över klädseln tar han i för kung och andra fosterlandet. Juryn berömmer samfällt, och Anders B lägger till beundran för maltesens snabbt inlärda svenska!
20.35 Alice drar igång med popdängan "So what" och sjunger att hon är en "rock star", iklädd ett blått, axellöst fodral. Bara att instämma, popen och rocken är flickans rätta element. Här märks inget sviktande självförtroende, något som hon rätt ofta ger prov på i mellansnacken. "Du har hajat", säger Laila Bagge i juryn, rätt låtval med andra ord.
20.32 Alice Svensson in på scenen. Och så en tur till Gävle, där hon slagit ut självaste julbocken. "En stor röst i en liten kvinna", säger en av alla beundrare på hemmaplan, Rådhustorget i Gävle svart av folk.
20.29 Kevin inleder med egna låtvalet, den så röstframhävande "You're the voice". Och han tar det uttjatade numret till nya höjder. Skäms i vrån down under, Farnham! Juryn gör tre tummar upp för Kevins version.
20.26 Besök i Arvidsjaur, den snösäkra byn där Kevin Borg tagit över uppmärksamheten från biltillverkarnas testbilar, som annars blåser runt i krokarna från sina baser uppåt Arjeplog, grannbyn i nordväst. På flygplatsen i söndags hade fansen i Arvidsjaur mött upp för att hylla den så sött svensktalande maltesen (som borde ge några språkliga svenskatips till Colin Nutley vid tillfälle).
20.23 Lite av förutsättningarna - Kevin Borg, den sjungande maltesen från Arvidsjaur, var först klar för final. Men Alice kom inte långt efter. Nu är både han och Alice Svensson inne på scenen hos programledare Peter Jihde. Lotten avgör vem som börjar. Och den föll på Kevin.
20.20 Juryn på plats, till och med "försenade" Anders Bagge. Med flugan på sned. Andreas Carlsson meddelar att vinnaren får god tid på sig i studion med vinnarplattan framåt mars nångång.
20.00 Finalen har inletts. Globen i Stockholm är fullsatt, runt 14.000 personer. Och tittarna är bänkade runtom i svenska vardagsrum. Hur går det för SVT:s motdrag, "På spåret", med Ingvar Oldsberg...?