På en bio i Kulturhuset hade Stockholms filmfestival på måndagen samlat en panel på nio personer för en diskussion om svensk films framtid.
– Jag trodde att panelen skulle bli större än publiken, så blir det uppenbarligen inte, säger moderatorn Pelle Snickars och ser ut över den fullsatta salongen.
Debatten anordnades med anledning av bråket om huruvida biograferna ska få ständig rätt att visa premiärfilmer först eller om man kan släppa dem samtidigt på dvd, video-on-demand och internet för att sprida filmerna och öka deras livslängd.
– Vi har svårt att tro att man först ser en film på tv för att sen se den på bio, sade Thomas Runfors, informationschef för SF Bio.
Han fick mothugg av Björn Rosengren, ordförande för tv- och filmproducenterna.
– Det är vi som gör film och vi vill ha möjligheter att visa och ta betalt för vårt arbete, säger han. Vi tycker om biografer, men vill inte förbjuda visning i andra fönster än bio.
Filmvetaren Trond Lundemo hävdade att fler visningsmöjligheter skulle göra att folk såg mer på film.
– Man borde inte ställa frågan om bio eller dator är bäst. Nedladdning har funnits i tio år, biograferna har överlevt och kommer att överleva, säger han.
I publiken sitter en man från Folkets hus och parker och är inte lika säker.
– Det är självklart vi är oroliga, säger han.
Ragnar Berthling från Svenska filminstitutet, som har en fot i varje läger, manade alla aktörer till att sätta sig ner och diskutera fram en lösning.
Parterna fanns på plats, men någon lösning syntes inte till.