Om knappt två veckor får Ingmar Bergmans "Fanny och Alexander" världspremiär som teaterpjäs på Nationaltheatret i Oslo. Regissören Kjetil Bang-Hansen har själv skrivit manus efter Ingmar Bergmans episka filmmanus som även publicerades i bokform.
Den norska teaterversionen blir ett praktfullt kostymdrama. Kjersti Holmen som spelar Emilie Ekdahl byter kostym tolv gånger, skriver NTB.
Alla stora svenska tidningar skickar sina teaterkritiker till premiären och Kjetil Bang-Hansen tror att han bli "helt slaktad".
- Men vi gör inte den här föreställningen för Bergmanexperter utan för en norsk publik. Man får tåla att det blir lite naivt, eller vad det nu är. Åsikter blir det nog, men det är också poängen, säger Kjetil Bang-Hansen.