Foton från förr fascinerar..
Att visa stillbilder i ett rörligt media som teve är en utmaning. Men en berättelse börjar alltid med en bild. En inre eller yttre, en verklig eller påhittad. Och att bygga ett helt program, ja en hel serie, på stillbilder kräver mod och säkert en god övertalningsförmåga. När tempot minskar tycks det hos programinköpare finnas en rädsla för att gäspningarna ökar.
Så är sällan fallet men det gäller naturligtvis att ha en bra bildberättelse som skärper blicken. Som får oss att luta oss fram i soffan eller fåtöljen och nyfiket granska vad vi ser där på fotografiet.
Delar av den franske bankiren Albert Kahns enorma bildarkiv som visas i en BBC-serie i Kunskapskanalen får mig att nästan ramla ur soffan. Eller i alla fall bli mållös över den märkliga skönhet som finns i krigets hemskheter. Det vackra i bilderna av soldaterna i sina blågrå armérockar, deras stadiga blickar rakt in i kameran där de står i smutsens och förtvivlans grå skyttegravar med röda vallmofält i bakgrunden.
Jag nästan skäms över att jag finner kompositionerna och färgerna av första världskrigets fasor fascinerande. Att det är det som fängslar mig. Vi är så vana vid att se sekelskiftsmänniskorna i svartvitt. Nu är de plötsligt kött och blod. Färgerna för dem in i nutiden.
Mellan åren 1908 och 1930 skickade den förmögne finansmannen Kahn ut fotografer runt om i världen för att dokumentera samtiden. Uppdraget var att skildra olika miljöer och kulturer, människor i vardag, fest, krig och misär. Albert Kahn hade en tro; om människor fick se hur andra människor levde i olika kulturer så skulle de inte stå så främmande inför varandra. Denna förståelse skulle borga för fred.
Han kallade sitt projekt Archive de la Planète och i hans arkiv och museum i Paris finns 72 000 bilder. Det är färgbilder, så kallade autokromer, och man vill gärna så här i efterhand säga merci till bröderna Lumière som uppfann tekniken.
På tisdag den femte augusti klockan 21.00 kan ni se mer ur Kahns arkiv, då är temat freden 1918. Se det!
Albert Kahns fantastiska värld följs i Kunskapskanalen av en annan fotografiserie, nämligen Svart på vitt, berättelser om ett fotografi. Bakom dessa femminuterssnuttar från 1986 står Olle Häger och Hans Villius. Med avstamp i ett fotografi berättar de historier som för fokus från den stora händelsen till den lilla människan, och tvärtom. Det är enkelt och genialt.
Carin Ståhlberg
carin.ståhlberg@dn.se
För övrigt &
&är det väl mycket organfrosseri i TV 4:s Tyst vittne. Nog för att Leo, Harry och Nikki är rättspatologer, men det finns en gräns för hur många uthällda magmunnar man orkar se en söndagkväll.