"Bananas!*" och Dole

Gertten gör film om konflikten med Dole

Publicerad 2009-07-11 18:23

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Dokumentärfilmaren Fredrik Gertten stämdes av bananjätten Dole. Nu ska han göra en film om processen.

Det multinationella fruktföretaget stämde tidigare i veckan Gertten för ekonomiskt förtal. Företaget anser att filmaren smutskastat och förtalat bananjätten genom filmen Bananas där han skildrar kampen för flera tusen nicaraguanska fruktarbetare. De anklagar Dole för att ha skadat dem genom att använda ett förbjudet växtgift.

– När den här historien började rullas upp och vi insåg att vi kanske skulle få ett av världens största företag över oss började vi filma det som hände runt omkring oss, säger Fredrik Gertten till Sydsvenskan på nätet. 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix 40.000 anställda har tillgång till det nya journalsystemet.

Nu spärrar fler sina journaler

I Stockholm. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina uppgifter om aborter, missbruk och psykiska problem.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Foto: Scanpix

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Sveland.

Pär Ström: Feministerna har inte kunnat hantera sin framgång.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.