Hugh Hefner räddade Hollywoodskylten

Uppdaterad 2010-04-27 15:14. Publicerad 2010-04-27 13:18

Foto: AP Photo/Damian Dovarganes

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Landmärket i Hollywood Hills bevaras för framtiden. Tack vare Hugh Hefner, bland andra, kan marken runt skylten skyddas från nybyggnationer.

Playboymagnaten Hugh Hefner donerade i dagarna närmare en miljon dollar till aktionsgruppen Hollywood Sign Trust, och satte därmed stopp för spekulationerna om skyltens framtid. Området runt landmärket kommer inte att bebyggas.

I stället köps de närmare 560.000 kvadratmetrarna upp av staden, för att hålla utsikten fri. Det betyder att den 87-åriga skylten, även i framtiden, kommer att synas för turister.

– Hollywoodskylten är Hollywoods Eiffeltorn och jag är glad över att kunna hjälpa till att bevara ett så viktigt kulturellt landmärke, säger Hugh Hefner till Reuters.

Kaliforniens guvernör Arnold Schwarzenegger beskriver nyheten om skyltens bevarande som “det Hollywood-slut vi alla hade hoppats på”, till BBC, och menar att den är en viktig symbol för möjligheter och drömmar.

Donationer kom från hela landet. Skådespelaren Tom Hanks och regissören Steven Spielberg hörde till dem som engagerade sig i frågan.

Investerare från Chicago hade planer på att arrendera marken till byggföretag, men bestämde sig till slut att sälja den till staden för 12.5 miljoner dollar.

Skylten, ursprungligen skapad i reklamsyfte, bildade från början ordet “Hollywoodland” men blev 1949 uppköpt av Hollywoods handelskammare, som beslutade sig för att restaurera skylten och avlägsna ändelsen “land”.

Läs mer: Den nya svenska vågen i Hollywood

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

”Regeringens jobbsiffror fel”

Enligt SVT:s Agenda. Sysselsättningen har inte ökat. Mellan 2006 och 2011 minskade andelen som arbetar från 66,1 till 65,8 procent.