Jan Troell tog emot beskedet att det inte blev någon Oscarsnominering för hans film "Maria Larssons eviga ögonblick" från hemmet i skånska Smygehamn.
- En liten besvikelse är det förstås att det inte blev så. Men jag tänkte att chansen var femtio-femtio och att filmen inte har blivit sämre för det. Och det är roligt att få ha varit bland de 9 i ett urval av 65 från hela världen.
Om "Maria Larssons eviga ögonblick" nominerats skulle det ha blivit den åttonde gången där en film som Jan Troell arbetat med nominerats. Tidigare var det "Utvandrarna", "Nybyggarna" och "Andrées luftfärd".
Vad är nu på gång?
- Den danske författaren Klaus Rifbjerg och jag har ett manus på gång för en spelfilm som handlar om huvudredaktören för Göteborgs Handels- och Sjöfarts-Tidning, Torgny Segerstedt. Tyvärr är det många som i dag inte längre vet vem han är.
Torgny Segerstedt blev legendarisk på sin post. Under honom blev tidningen närmast en kamptidning mot nazismen. Klarsynt förutsåg Segerstedt katastrofen.