Intervju med Mia Engberg: "Feministisk porr vill skaka om"

Publicerat 2009-07-25 06:00

Foto: Lina Alriksson Mia Engbergs projekt med tolv feministiska kortfilmer vill ta den feministiska rörelsen ett steg längre.

Dags för nya bilder av kvinnan och sex­ualiteten. Dokumentärfilmaren Mia Engberg försöker uppfinna begreppet porrfilm på nytt i projektet ”Dirty diaries”.

Nominerad till Guldbagge

Mia Engberg har varit verksam som dokumentärfilmare sedan mitten av 90-talet. Flera av hennes filmer tar upp frågor om identitet, sexualitet, utsatthet och utanförskap. Bland andra ”The stars we are”, en guldbaggenominerad film om hivpositiva Kalle som är skinhead, ”Manhood” om könsbyten, ”165 Hässelby” om ungdomars liv i förorten och ”California über alles” om punklegenden Jello Biafra.

Sist Mia Engberg försökte göra feministisk porrfilm blev det alldeles för snällt. Med kortfilmen ”Selma & Sofie” ville hon 2001 skaka liv i en något stagnerad feministrörelse som hon tyckte mest klagade och var arg. Historien om Sofie som blev kär i sin simlärare Selma skulle utgöra alternativ porrfilm, någonting kvinnor själva ville se och kunna tycka om snarare än klanka ner på. Resultatet blev en ganska mjuk och gullig film om lesbisk kärlek, med några sexscener i.

– När jag hörde att PRO avslutade en helgkurs med att se ”Selma och Sofie”, ja, då kände jag att det här kanske inte blev så porrigt ändå, säger Mia Engberg.

Det största problemet var enligt henne själv att ”Selma & Sofie”, som en av få kvinnoproducerade, feministiska porrfilmer på marknaden, fick representera hela den kvinnliga sexualiteten.

I form av filmprojektet ”Dirty diaries”, som har premiär i höst, gör Mia Engberg ett nytt försök att göra alternativ porrfilm. Den här gången ska frågan om vad kvinnlig sexualitet och njutning är besvaras i 12 kortfilmer. Med en mobilkamera har olika regissörer spelat in erotisk film utifrån ett kvinnligt perspektiv, vissa av dem själva medverkande. Valda av Engberg för sin filmiska talang, sitt konstnärskap eller engagemang i feministiska frågor har regissörerna producerat allt från hård och våldsam lesbisk film till mjuk erotik, animerad porr och en humoristisk skildring av kvinnliga blottare. Så olika, menar Mia Engberg, kan tolkningarna av pornografi och sexualitet bli. Och precis som med ”Selma & Sofie” strävar hon efter att vidga den diskussion som förs. Kriget mellan könen måste ersättas av kriget mot könen.

– Förra generationens feminism handlade så mycket om en kamp mot patriarkatet, säger Mia Engberg. Det känns som vi måste titta på oss själva nu och föra en diskussion kring vad en kvinna egentligen är. Vad får vi göra, visa på film, bli kåta av? Får vi över huvud taget konsumera porr?

För att understryka hur otillräckligt ett könsrollssystem med stereotypa indelningar, förtryckande roller och fokus på konflikterna mellan man och kvinna är har hon låtit Ester Martin Bergsmark, den Guldbaggebelönade regissören bakom ”Maggie vaknar på balkongen”, stå för ett av bidragen till ”Dirty diaries”.

– Ester Martin är biologiskt en man, men identifierar sig som både man och kvinna. Var står man då i ett könskrig? undrar Mia Engberg. Jag ville inte göra en biologisk di­stinktion i mitt val av kvinnliga regissörer, själva upplevelsen av att vara kvinna kan också ligga till grund för feministisk porrfilm.

Exakt vad som definierar feministisk porr tycker Mia Engberg att det är svårt att sätta fingret på. En av de största och viktigaste skillnaderna från traditionell porrproduktion tror hon är de ekonomiska förutsättningarna, vilket har lett till att alla inblandade i ”Dirty diaries” delar lika på den vinst projektet genererar (”så att inte en gubbe tjänar en massa pengar på någon annans, oftast kvinnans, kropp”). Också filmiskt och innehållsmässigt har de gjort sitt yttersta för att inte skapa någonting kommersiellt eller exploaterande.

– Om man köper den här dvd:n och tror att man ska få en vanlig runkrulle så blir man nog besviken, säger hon.

– Att jämföra ”Dirty diaries” med vanlig porr är ungefär som att likställa en konstinstallation med en dokusåpa. Vi har velat göra konstnärligt intressant film som också kan vara sexuellt upphetsande. En del av filmerna i ”Dirty diaries” stryker medhårs, andra ställer allt på ända.

Det är också med de mer konstnärliga ambitionerna Mia Engberg tillbakavisar den kritik som riktats mot projektet. Extra mycket knorrades det när Svenska filminstitutet gav ”Dirty diaries” 350 000 kronor i stöd. Befängt att hylla en så skydd filmgenre som porr bara för att kvinnor producerar den menade vissa, finns det verkligen ett behov för statligt finansierad porr undrade andra.

– Bara för att filmerna kretsar kring temat sexualitet saknar de inte konstnärlig höjd, svarar hon. Sann kreativ film försöker göra någonting nytt och se världen på ett sätt som inte gjorts tidigare, vilket filmarna i ”Dirty diaries” gör. Något man tyvärr inte kan säga om mycket annan svensk film. Så ja, det finns ett behov av sådan här film, och framför allt av nya bilder av kroppar, kvinnor och sexualitet.

Hon ser fram emot premiären av filmerna i höst, och tycker att det har varit ett viktigt projekt att genomföra. Men efter ”Dirty diaries” är Mia Engberg färdig med porrfilmandet. Det har börjat bli dags att lämna över stafettpinnen till andra filmare som känner sig manade.

– Det finns andra aspekter av livet att skildra än det sexuella, och jag är nog klar med den biten nu säger hon och skrattar. Min nästa film kommer inte att innehålla en enda sexscen!

”Dirty diaries” släpps på dvd fredagen den 4 september och visas samma helg på Bio Rio i Stockholm.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Kultur & Nöje

Scenvåren 2010

Sommarnatten ler igen i vår Foto: Christine Olsson

Sommarnatten ler igen i vår

Stockholms stadsteater gör saga av Ingmar Bergmans erotiska karusell. Se bildspel och läs artikel om "Sommarnattens leende". 5

Vårens premiärer. Håll koll med DN:s kalendarium.

DN:s kulturchef Maria Schottenius:

DN:s kulturchef Maria Schottenius: Läs, planera och njut! 4

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna Foto: Sandra Charina Lundin

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna

"Bergsprängardöttrar" ska bli startskottet för en diskussion om kriminalvården. Läs mer. 6

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 5

Hallströms nya petar ned "Avatar" Fredrik Persson / Scanpix

Hallströms nya petar ned "Avatar"

”Dear John”. Efter premiärhelgen i USA hade svenskens romantiska drama knipit förstaplatsen på amerikanska biotoppen. 13

Haiku-feber

Haiku-feber

Haikuvågen på Twitter har sköljt över DN.se. Haikufantasten Florence Vilén ger dig vägledning i skrivandet. Skriv en egen haikudikt! 49

"R" av Michael Noer och Tobias Lindholm. "R" av Michael Noer och Tobias Lindholm.

Festivalrekord i Göteborg

Nytt publikrekord för filmfestivalen som avslutades på söndagen. Bästa film blev danska "R". Läs mer. 2

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival.

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival. Publiken nästan slåss i kön för den ena udda filmen efter den andra.

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 8

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet.

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 19

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 46

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

90 får fick avlivas

Vanskötta och utmärglade. Fåren hittades på en gård i Skåne. 5

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 31

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 50

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.