Irene Huss blir tysk tv-stjärna

Publicerad 2009-05-27 15:38

Angela Kovács som spelar titelrollen i "Irene Huss"-filmerna.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nu ska den svenska filmpolisen Irene Huss erövra Tyskland. De sex Huss-filmerna visas på tysk tv på bästa sändningstid.

"Irene Huss - Kripo Göteborg" är samlingstiteln för de sex filmerna, där Kripo står för Kriminalpolizei, kriminalpolis. De börjar sändas av tyska public service-jätten ARD den 12 juli och visas sedan under sex helger i rad.

Först ut av filmerna är "Tatuerad torso". Enligt producenten Illusion film räknar ARD med en publik på minst fyra miljoner.

- Det är lustigt att det slagit så himla väl ut. Vi är i glädjechock allihopa, säger Angela Kovács som spelar titelrollen i filmerna.

Härom veckan var hon och Helene Tursten, författaren till böckerna om Irene Huss, i Hamburg för att möta den tyska pressen. Romanerna har redan blivit försäljningsframgångar i landet.

I övriga roller syns bland annat Reuben Sallmander och Lasse Brandeby.

- Det var en väldigt spännande och intensiv dag. Förhandsintresset är stort. En vanlig fråga var "Varför tycker tyskarna så mycket om svenska deckare?", säger Angela Kovács.

- Min teori är att det svenska samhället fortfarande är ganska tryggt och att det därför är större kontraster mellan det pittoreska och det hemska. Samma anledning som till att vi svenskar älskar de engelska deckarna.

Angela Kovács utesluter inte att göra fler filmer om Irene Huss.

- Det är väl främst en ekonomisk fråga om det blir några nya överhuvudtaget, men i så fall vore det spännande att se om jag kunde utveckla den här damen ännu mer. Precis när inspelningen var slut var jag så trött på henne att jag nästan grät, men så är det med alla jobb. Sedan hämtar man nya krafter.
 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP

Aktivisten Chens bror har försvunnit

Chen Guangcheng flydde sin husarrest. Nu har brodern inte hörts av sedan han gav sig av från sin hemby för två dagar sedan.

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmé: Sätt in flygräder

Vill rikta dem mot syriska regimen. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Foto: Jacques Wallner

Kul att vara en farlig miljöbuse

Det är riktigt kul att vara miljöbuse i en Camaro med en stor och törstig V8-motor. Fast det började trist.