Filmfestivalen i Cannes 2009

Juryfajt bakom kulisserna i Cannes

Publicerad 2009-05-25 16:17

Foto: Reuters/Regis Duvignau

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Branschtidningen Variety skvallrar om jurybråk i samband med prisutdelningarna i Cannes filmfestival.

En av de nio jurymedlemmarna har beskrivit den gångna veckan som sitt livs värsta juryupplevelse och en annan går så långt som att kalla ordföranden Isabelle Huppert för fascist, skriver Variety.

Årets guldpalm gick till ”Das weisse band” av Michael Haneke och priset delades ut av en till synes nöjd Isabelle Huppert. Hon belönades själv i Cannes för åtta år sedan för sin insats i prisade ”Pianisten”, som regisserades av just Michael Haneke.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Jacob Zocherman ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Källarbrand – två till sjukhus

Utbröt i källare i Vällingby. Två personer fick föras till sjukhus med rökskador sedan en källarbrand utbrutit i ett flerfamiljshus i Vällingby.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.