Kanal 5 hoppar av det förlängda filmavtalet

Publicerad 2009-10-14 11:04

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Svensk film får leva med det gamla filmavtalet i tre år till. Tio av filmavtalets parter har kommit överens om en förlängning av 2006 års filmavtal fram till och med 2012. Kanal 5 vill dock inte vara med längre och har inte skrivit på förlängningen.

– Vi väljer att avvakta i det här läget. Vi vill ha mera betänketid men vi utesluter ingenting, varken att vi skriver på eller inte skriver på. Det nuvarande avtalet gäller ju än så länge fram till den sista december nästa år, så vi har ingen brådska, säger Kanal 5:s presschef Dan Panas.

Kanal 5, som sänder till Sverige från London, bidrar med två miljoner kronor årligen till filmavtalet och är en av de mindre bidragsgivarna. Kanalen har inte ställt några särskilda villkor för att skriva på förlängningen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix, Privat

”Enda som gäller är att de ska släppas”

Carl Bildt om fängslade Johan Persson och Martin Schibbye. ”Den enda signalen som vi tycker är intressant är att de släpps.”

Etiopien öppnar för benådning Experten: En väldigt positiv signal.

Foto: Scanpix Ulrik Munther, Sonja Aldén, Thomas Di Leva och Timoteij tävlar i Göteborg.

Artisterna som går vidare i kväll

Dagens Nyheter tippar kvällens vinnare. Kolla in betygen på artisterna inför deltävlingen i Göteborg. Melodifestivalen 2012.

Nykomlingarna ser fram emot tävlingen. Mimi Oh: ”Otroligt stort att slängas in i det här”.

DN:s Hanna Fahl: Twitter gör tv till ett sällskapsmedium i realtid.

Foto: Scanpix

Dags för sportlov – nu kommer det mer snö

SMHI: Kommer att beröra i stort sett hela landet. Snöfall väntar.

SOS Live på DN.se. Här visas larm från räddningstjänsten.

Se upp i sportlovstrafiken. Snö och kyla gör vägarna farliga.

Foto: AP Vy från staden Homs i Syrien under fredagen.

Flera döda i Homs

Regimen i Syrien attackerar staden. Flera civila uppges ha dödats. Aktivist: ”Det här är den mest våldsamma rundan sedan attacken började.”

Saudiarabien vill att FN agerar. Krav på att stoppa våldet växer.

Carl Bildt varnar. ”Läget i Syrien är mycket, mycket allvarligt.”

Foto: AP

Presidenten: Vi ger aldrig efter för väst

Ahmadinejad höll tal i Teheran. Säger att landet aldrig kommer att ge efter för västvärldens försök att stoppa landets kärnprogram.