Kate Winslet om sin ”speciella” scen

Publicerad 2012-02-15 15:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hur känns det att låtsas spy mycket och länge på film? En som vet det är Kate Winslet. Och biopubliken får se det på fredag när nya filmen "Carnage" har premiär.

I Roman Polanskis film "Carnage" får Kate Winslet "äran" att göra en spyscen som redan kommit att bli en klassiker.

– Mina barn var på inspelningen den dan. De har inte pratat om någonting annat sedan dess, säger Winslet när TT Spektra möter henne på filmfestivalen i Venedig.

"Carnage" är baserad på en pjäs och utspelas i realtid på 76 minuter.

Två tidigare för varandra obekanta äkta par (Winslet/Christoph Waltz och Jodie Foster/John C Reilly) möts i en lägenhet för att diskutera det slagsmål deras respektive söner varit med om. Men i stället för att lösa konflikten, uppstår laddningar som gör att det blir en veritabelt slagsmål med ord.

Och mitt i allt detta, efter att ha ätit paj och druckit whisky, spyr Winslet ur sig en fontän som mest hamnar över en samling värdefulla böcker.

– Det var en dag jag sent kommer att glömma. Allt på inspelningen stank av det som vi använde som spyor. Och när jag kom hade jag klibbiga rester överallt, från mellan mina fingrar till i håret.

Om någon förvånar sig över att hon kunnat fejka så mycket spyor i en lång tagning, lugnar hon oss med att en del av det var skapat i datorn.

- Jag hade omöjligt kunna ha så mycket vätska i munnen. Så mycket av det fejkades med hjälp av specialeffekter.

Gunnar Rehlin/TT Spektra

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP

Aktivisten Chens bror har försvunnit

Chen Guangcheng flydde sin husarrest. Nu har brodern inte hörts av sedan han gav sig av från sin hemby för två dagar sedan. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmé: Sätt in flygräder

Vill rikta dem mot syriska regimen. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 19 1 tweets 18 rekommendationer

Foto: Jacques Wallner

Kul att vara en farlig miljöbuse

Det är riktigt kul att vara miljöbuse i en Camaro med en stor och törstig V8-motor. Fast det började trist.