Inför förra säsongen av ”Körslaget” ringde tv-produktionsbolaget Meter runt till de kommuner som utsetts att vara med i programmet, för att få dem att ställa upp med pengar till produktionen. Vad flera av kommunerna inte visste var att kommunen skulle få sin beskärda uppmärksamhet i tv vare sig man ställde upp med pengar eller inte.
I Nacka var det artisten Markoolio, hans hemort Orminge och Boo Folkets hus som hamnade i fokus.
Enligt kommunalrådet Erik Langby (M) var det tydligt från Meters sida att om inte kommunen ställde upp med 250 000 kronor så skulle det inte bli något deltagande i körtävlingen för vare sig Markoolio eller kommunen.
– Vi har kollat med de andra kommunerna och alla fick samma bild av att ”betalar ni inte så kommer ni inte med över huvud taget”. Det blev ”take it or leave it” på ett sätt som sedan visade sig inte vara sant, säger Erik Langby.
Nacka kommun gick alltså in med en kvarts miljon exklusive moms. Ett beslut som Erik Langby fattade ensam, något som kommunalråd får göra undantagsvis när det är bråttom och ärendet inte hinner behandlas i kommunstyrelsen.
Produktionsbolaget Meter hävdar å sin sida att allt handlar om ett missförstånd. Kommunerna var aldrig tvungna att betala för att få vara med i programmet. Enligt informationsansvarige Nicke Johansson har man redan bestämt vilka artister som ska leda körerna i ”Körslaget” när man vänder sig till kommunerna för att få pengar. Eftersom det är artisten och dennes hemort som står i centrum är kommunen med vare sig man sponsrar eller inte.
Vilka kommuner man kontaktar inför hösten vill Meter inte berätta. Klart är i alla fall att det som tidigare handlar om att man kan stödja ”Körslaget” antingen direkt med pengar eller genom att upplåta konserthallar, ordna tak över huvudet åt produktionsfolket, och liknande. Det är också tydligt både från TV 4 och Meter att kommunerna inte kan påverka innehållet i programmen eller skaffa sig andra fördelar genom att betala. Enligt medieuppgifter satsade fem kommuner sammanlagt 700 000 kronor i förra säsongens program.
Så vad får då kommunerna för pengarna?
Enligt TV 4 får man använda sig av namnet ”Körslaget”, som TV 4 äger rätten till, i olika typer av marknadsföring. Producenten Pelle Porseryd har dock svårt att ge ett enda exempel på hur detta gått till.
Kommunalrådet Erik Langby kan inte heller dra sig till minnes att man fått någon marknadsföring i den vägen för insatsen.
Enligt Meters informationsansvarige Nicke Johansson är betalningen i stället ett sätt att få inflytande över kvaliteten på kommunens inslag.
– De fick det som syntes i rutan. Har vi ett bra samarbete där kommunen ställer upp genom sin turistbyrå eller sitt näringsliv får vi naturligtvis större möjligheter att filma och arbeta där. Om lokalen som kören repeterar i är fin så blir det finare bilder i tv, säger han.
Men inslaget blir alltså av även utan kommunens aktiva medverkan eller sponring.
Erik Langbys beslut att Nacka skulle ställa upp med 250 000 kronor till produktionen av ”Körslaget” överklagades till länsrätten av lokalpolitikern Kurt Björkholm (FP). Han kritiserar att Langby ensam fattade beslutet och ifrågasätter om det ryms inom kommunallagen att använda skattepengar till att stödja produktioner av tv-program.
– Visserligen kan man tycka att det är angeläget att bedriva information om sin egen kommun, men det ska inte ske på det här sättet. Du har ingen insyn i hur pengarna används och kan inte påverka hur mycket som visas i programmet, eller programmet som sådant. Du vet inte hur många inslag det blir, Markoolio kanske bara är med i ett program? Man får inte gå på sådant trams, säger Kurt Björkholm.
Länsrätten gick dock på Nacka kommuns sida. Kurt Björkholm överklagade då till Kammarrätten, som nyligen kom med sitt utslag. I frågan om huruvida ett kommunalråd får fatta ett sådant beslut själv fick Nacka rätt. Däremot hade inte länsrätten tagit ställning till själva grundfrågan, om en kommun verkligen får använda skattepengar till att stödja produktionen av tv-program. Ärendet skickades därför tillbaka för att behandlas på nytt av länsrätten.
En ny säsong av ”Körslaget” kommer att visas i TV 4 i höst.