Striden om Conan

Publicerad 2011-08-23 15:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det svenska bolag som ligger bakom den bioaktuella filmen om Conan Barbaren har stämts på ett mångmiljonbelopp. ­Amerikanska Stan Lee Media kräver att få ta över samtliga intäkter från den nya filmen. Oseriöst, säger Paradox om anklagelserna.

I fredags hade Hollywoodfilmen ”Conan the Barbarian” världspremiär. Jason Momoa spelar huvudrollen i filmen som en gång gjorde Arnold Schwarzenegger berömd. Producent för filmen är svensken Fredrik Malmberg, vd för det svenska mediebolaget Paradox Entertainment som äger rättigheterna till karaktären.

Nu får han bereda sig på en annan strid. I fredags skickade Stan Lee Media in en stämningsansökan mot Paradox.

Stan Lee Media, som ägde rättigheterna till ”Conan” när bolaget gick i konkurs år 2001 hävdar att rättigheterna såldes illegalt medan företaget skyddades av konkurslagstiftning. Enligt Stan Lee Media ska företaget ha blivit lurat av en advokat som olovligen sålde Conan Properties till Conan Sales Co, som sedan sålde vidare rättigheterna till Paradox Entertainment.

– Vi har inte blivit delgivna än, utan bara läst om det i medierna, säger Paradox Entertainments styrelseordförande Mikael Wirén till DN. Han hänvisar till ett pressmeddelande där bolaget kallar anklagelserna för oseriösa.

Paradox Entertainment, vars vd Fredrik Malmberg även är filmens producent, köpte rättigheterna till Conan för nio år sedan. Sedan dess har företaget försökt att återupprätta actionhjältens status med hjälp av serietidningar, datorspel och nu senast genom en biofilm i ­3-D.

Det är inte första gången som Stan Lee Media är på krigsstigen. Sedan tidigare har företaget stämt Stan Lee och Marvel Entertainment för rättigheterna till karaktärer som Spindelmannen, Hulken, Iron man och Fantastic four bland många andra. Skälet i de fallen är precis som med Conan att rättigheterna ska ha sålts illegalt då bolaget befunnit sig i konkurs.

Frågan är bara hur lönsam stämningsansökan blir för Stan Lee Media? ”Conan the Barbarian” drog i USA in blygsamma 10 miljoner dollar under premiärveckan. Det är en rejäl summa pengar som måste in innan filmens kostnader är betalda. Budgeten för att göra filmen låg på mellan 70 och 90 miljoner dollar.

Läs mer: Svensk bakom ny ”Conan”-film

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 30 10 tweets 20 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer